Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Србија во карантини 60 часа во текот на викендот, потврди Брнабиќ

Србија во карантини 60 часа во текот на викендот, потврди Брнабиќ

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ во средата вечер, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за борба против коронавирусот, кои започнуваат во 17:00 часот во петок и завршуваат во 5 часот наутро во понеделник.

Брнабиќ за белградските медиуми изјави дека со наметнување полициски час во текот на викендот, Србија се обидува да излезе од петтата недела од борбата против вирусот, откако се покажа дека е проблем за време на викендите, бидејќи луѓето се социјализираат и ги игнорираат мерките за социјална дистанца.

„Сега е крајот на петтата недела, здравствениот систем е на нозе“, рече таа, најавувајќи дека уште неколку болници во Србија ќе бидат трансформирани во таканаречени „ковид болници“.

Таа рече дека експертите препорачуваат прекинување на социјалните контакти за да се спречи преносот на вирусот, но се обидува да се избегне 24-часовен карантин, а ограничувањето за време на викендот е „чекор помеѓу“.

Можна изолација на градовите

Брнабиќ ја најави како опција изолацијата на градовите кои се во фокусот на епидемијата, како што се Белград, Ниш, Нови Пазар, Ваљево и Чуприја и препорача можно затворање на големите компании за седум или 14 дена.

Според нејзината проценка, Србија е близу до „почетокот на крајот“ на епидемијата, но тоа е можно само со „железна дисциплина“ и некои дополнителни рестриктивни мерки, така што петтата и шестата недела ќебидат врв и епидемиите почнуваат да опаѓаат.

Во изминатите 24 часа, во Србија имало 219 нови случаи на заразени со коронавирус.

Вкупно 2.666 се заразени, а 1.726 лица се лекуваат во болници, од кои 112 се на респиратори.

Вкупно 65 пациенти починале од избувнувањето на епидемијата на 6 март.

loading...