Србите масовно се иселуваат од Австралија по депортацијата на Ѓоковиќ

од Nikola Popovski

Србија и Австралија неодамна ги поврзува заеднички „случај“ кој го следеше целиот свет. Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја преживеа вистинската сага пред овогодинешниот Австралија опен, која им пречеше на многу српски граѓани ширум светот, особено на нивната дијаспора во Австралија.

Според „SerbianTimes“, се проценува дека во Австралија живеат над половина милион граѓани кои водат потекло од просторот на поранешна Југославија.

Според еден од нив, Жељко Гојковиќ, таа бројка се намалува, а тоа е токму поради случајот со Новак Ѓоковиќ.

Слични содржини