Средба меѓу Макрон и Помпео, додека официјален Париз веќе се сврте кон Бајден

од Nikola Popovski

Францускиот претседател Емануел Макрон го прими американскиот државен секретар Мајк Помпео во понеделникот во необично време кога актуелниот претседател Доналд Трамп сè уште не го признава поразот и Париз веќе се сврте кон новоизбраниот американски претседател Џо Бајден.

Макрон се сретнал со државниот секретар на САД во средината на денот во Елисејската палата без присуство на камери и новинари, пренесува Хина, повикувајќи се на Франс прес. Претходно, францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан исто така разговарал со американскиот претставник.

Владата нагласи дека го примила Помпео на негово барање, во целосен договор со тимот на новоизбраниот претседател Џо Бајден, додека Париз сака обновување на трансатлантските односи за време на промената на американската администрација.

„Почитување на американските институции“

„Нормално е дека државниот секретар беше примен со почит кон американските институции, бидејќи мандатот на Доналд Трамп трае до 20 јануари“, откри француски дипломатски извор.

Претседателот Макрон бил еден од првите службеници што му ја честиташе победата на Бајден и потоа разговарал со него по телефон.

По повеќе од седум дена по објавувањето на резултатите, Доналд Трамп во понеделникот вечерта на Твитер напиша дека „победил на изборите“.

Пред да отпатува низ Европа и Блискиот исток, Мајк Помпео одби да ја признае победата на Џо Бајден и најави „непречена транзиција кон друга администрација на Трамп“, а потоа ги критикувал странските лидери кои веќе стапиле во контакт со Бајден.

loading...

Слични содржини