Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Српската полиција фрли повеќе од 20 солзавци кон граѓаните (ВИДЕО)

Српската полиција фрли повеќе од 20 солзавци кон граѓаните (ВИДЕО)

Демонстрантите фрлаа факели, полицијата солзавец, стампедо граѓани бегаа од Собранието … Овие драматични сцени ги одбележаа вечерашните протести пред Домот на националното собрание на Србија.

Во самиот центар на Белград, пред парламентот, целосниот хаос не запира повеќе од час и половина. Полицијата фрлила повеќе од 20 канистри со солзавец. Тие продолжуваат да фрлаат солзавец кон насобраните. Луѓето ги тријат очите, а некои дури и повраќаат, јавува известувачот на „Блиц“ од местото на настанот.

Некои демонстранти возвратиле со факели, а лименки и камења полетале кон полицијата.

Демонстрантите кршат сообраќајни знаци и палат контејнери.

Додека граѓаните се обидуваа да се вратат во Собранието, полицијата повторно фрли солзавец. Тие застанаа на скалите на собранието и не дозволува демонстрантите да пристапат кон парламентот.

Група демонстранти се пресели пред РТС.

loading...