Српски имунолог дава одговор дали и кога децата ќе бидат вакцинирани против корона

од Stefanija Kuzmanovska

Видовме како се одвива масовната вакцинација во Србија. Она што многу родители се прашуваат деновиве е дали и кога децата ќе бидат вакцинирани против корона?

„Фајзер дури во август годинава ќе утврди дали вакцината е безбедна за децата. Слична е состојбата и со вакцината АстраЗенека. Моето општо мислење како имунолог покажа дека децата не се толку ранливи на овој вирус, па мислам дека треба да почекаме додека сите тестови не бидат завршени и официјално објавени во научни списанија. До тогаш, децата не се загрозени, затоа што ако се имунизираат сите нивни постари членови со кои живее детето, тогаш нема опасност детето да биде носител на вирусот“, изјави имунологот и молекуларен биолог Никола Сматлик од Тибинген, Германија.

Тој смета дека сите три вакцини што ги имаме во Србија се добри, бидејќи ги поминале сите тестови и дека единствената разлика е во пристапот.

Тој очекува дека состојбата со епидемијата во Србија, според бројот на жители, и ако сè оди според планот, ќе се подобри во април, мај, а во Германија, каде што работи, во јуни или на почетокот на јули.

loading...

Слични содржини