Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Српскиот пулмолог кого го нарекоа Стенд-ап короничар ја објасни својата спорна изјава: Свесно реков дека тоа е најсмешниот вирус во историјата

Српскиот пулмолог кого го нарекоа Стенд-ап короничар ја објасни својата спорна изјава: Свесно реков дека тоа е најсмешниот вирус во историјата

Гостувајќи во емисијата „Кирилица“ на ТВ Хепи, пулмологот на Универзитетската детска клиника Тиршова др. Бранимир Несторовиќ, доктор кој на крајот на февруари на прес-конференција со српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека САРС-КоВ-19 е „најсмешниот вирус во човечката историја што постои на Фејсбук“, рече дека таа изјава била во служба да ги „смири луѓето „и дека тој свесно го рекол тоа.

„Апсолутно не ме погодуваат овие напади.Ние имавме средба уште во февруари и таа позната конференција. Сè што реков, свесно реков. Неопходно беше да се смират луѓето за да не влеземе во ситуација во која сега се Соединетите држави, таму е хаос. Добив четири страници во „Неделник“ пред некој ден со наслов „Стенд ап короничар“ “, изјави Несторовиќ.

„Мене тоа ме воодушеви. Секојдневно шетам низ Белград и Обреновац и луѓето се воодушевени. Тие имаат само една забелешка дека полициски час не на 24 часа. Тие се залагаат да бидат ставени во карантин, а потоа некои луѓе излегуваат да повикуваат да се напушти карантинот и сите да излегуваме“.
Несторовиќ потоа рече дека е редовен професор на медицина веќе 20 години и е автор на бројни книги и научни трудови. „Одеднаш станав дебил и кретен“, рече тој во емисијата „Кирилица“.

„Не можат да ја проценуваат мојата стручност за ова. Мојата професија е оценета на друго место. Не треба да ме фали никој. Јас сум на крајот од кариерата, финансиски сум згрижен, немам корист од ова. Што, да бидам познат ?! Јас се појавив на оваа телевизија 120 пати досега. Не се фалам, јас сум популарен лекар, но ми се допаѓа кога другите луѓе имаат различни мислења. ”, Додаде тој.

„Единствено време кога бев во искушение да реагирам беше кога ќерка ми рече:„Тато, дали знаеш што пишуваат за тебе на Твитер. ’После излегов на улица и 20 луѓе ме поздравија и ме поддржуваа“, заврши Несторовиќ.

loading...