Српското обвинителство ќе започне истрага против Лечиќ за силување

од Nikola Popovski

Кривичната пријава против Бранислав Лечиќ, во врска со обвинувањата на неговата помлада колешка, актерката Даниела Штајнфелд, дека ја силувал, ќе биде поднесена до Вишото јавно обвинителство во Белград, дознаваат српските медиуми.

Даниела Штајнфелд, млада српска актерка, претходно во својот документарец откри дека била жртва на силување, на Вишото јавно обвинителство во Белград на крајот на март му го откри името на сексуалниот напаѓач што го обвинува, по што се врати во Америка каде што таа живее нормално. Таа тогаш го обвини поранешниот министер и член на Демократската партија, Бранислав Лечиќ, за силување, и изјави дека тој бил мистериозниот моќен човек од филмската индустрија кој ја силувал.

Штајнфелд претходно изјави дека била силувана од личност од нејзината индустрија, која е многу влијателна во светот на филмот и која исто така се занимава со продукција, но не сакала да го открие името, верувајќи дека од тогаш поминало многу време и дека таквото дело ќе биде тешко да се докаже.

Набргу потоа, на насловната страница на српскиот весник „Неделник“, на 8 април, се појави исповедта на поранешната југословенска актерка и сегашен психолог Мерима Исаковиќ, во која таа признава дека Лечиќ се обидел да ја силува. Во случајот на Исаковиќ, која го обвини Лешиќ за сексуално злоставување што наводно се случило во 1978 година, кривичното гонење стана апсолутно застарено.

Сепак, иако јавноста сметаше дека Лечиќ ќе помине без последици во случајот Штајнфелд, Исаковиќ рече дека е подготвена да сведочи, со што нејзиното признание целосно ќе го смени настанот.

loading...

Слични содржини