Срушени се две крстосувачки ракети „Storm Shadow“, испорачани од Британија, соопшти Русија

од desk4

Руските сили за противвоздушна одбрана пресретнале две крстосувачки ракети „Storm Shadow“ од Британија, соопшти Министерството за одбрана на земјата.

Не беше наведено каде биле пресретнати проектилите со долг дострел.

Министерството, исто така, соопшти дека пресретнало ракети со помал дострел од американско производство HIMARS и HARM и соборила 19 беспилотни летала во последните 24 часа.

Обединетото Кралство и даде на Украина Storm Shadows претходно овој месец, откако Володимир Зеленкси го повика Западот да испорача ракети со долг дострел.

Другите земји не беа подготвени да ги предадат во случај нападите во Русија да доведат до ескалација.

Слични содржини