Стејт департментот го поздрави мирното чествување на раѓањето на Гоце Делчев

од Nikola Popovski

САД го поздравија мирното и достојно чествување на 151-годишнината од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев. Ова го соопштиле од американскиот Стејт Департмент на прашање од МИА.

Исто така поздравени се напорите на лидерите на Бугарија и на Северна Македонија за деескалција на реториката.

-Иднината на Северна Македонија е во ЕУ. САД продолжуваат да ја поддржуваат целосната евроатлантска интеграција на Северна Македонија, потенцирале од официјален Вашингтон.

Претседателот Стево Пендаровски вчера оцени дека односите со Бугарија во последно време се влошуваат и ја обвини бугарската страна дека одбележувањето на годишнината од раѓањето на Гоца Делчева го користи за подигање на тензиите.

-Ако ме прашате да дадам оценка за македонско-бугарските односи, јасно е дека во последно време се влошуваат. Имавме одредено смиреност по прифаќањето на европската преговарачка рамка минатото лето. За жал, другата страна го искористи роденденот на Гота Делчев за кревање тензии, што според мене е сосема непотребно, рече Пендаровски.

Слични содржини