Стефанов: Владата на Трифонов нема многу да се разликува од владата на Борисов

од Nikola Popovski

Партијата „Има таков народ“ повторно е на прво место при пребројување на 98,92 проценти од гласовите. Според податоците на Бугарската централна изборна комисија, таа освоила 23,91 процент од гласовите, додека партијата ГЕРБ освои 23,69 проценти од гласовите.

Бугарската социјалистичка партија на Корнелија Нинова ќе влезе во парламентот со 13,15 проценти, коалицијата „Демократска Бугарија“  има 12,56 проценти, антитурската партија „Движење за права и слободи” – 10,66 проценти и партијата “Бандити, надвор!” – 5,03 проценти.

Како што претходно изјави лидерот на партијата „Има таков народ“, тв водителот Славија Трифонов, тој нема намера да коалицира со никого и дека партијата веќе го презентирала својот предлог за идната влада, со која ќе раководи економистот Николај Васиљев. Тој веќе беше член на двете влади во периодот од 2001 до 2005 година и од 2005 до 2009 година, кога беше заменик-премиер, министер за економија, министер за транспорт и министер за државна администрација и административни реформи.

Според политикологот Љубомир Стефанов, Трифонов би можел да коалицира со партијата „Демократска Бугарија“ и „Бандити, надвор!“, но тој не ја сака таа коалиција. Сепак, тоа не значи дека е потребно да се има парламентарно мнозинство за да се формира влада, изјави експертот.

Тој претпоставува дека владата предводена од партијата „Има таков народ“ нема многу да се разликува од владата на поранешниот премиер Бојко Борисов.

„Моделот на владеење на Борисов ќе биде заменет со моделот на владеењето на Трифонов. Едностраното управување со премиерот ќе биде заменето со еднострано управување наполитичкиот лидер “, рече политикологот во коментар за ,медиумот „Новини“.

Слични содржини