Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Стефановиќ за случувањата пред Собранието: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

Стефановиќ за случувањата пред Собранието: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

Министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ рече дека вечерва се одржуваат брутални сцени на насилство пред Собранието и дека полицијата морала да реагира за да го заштити јавниот ред и мирот и имотот.

„Имаме насилство и кршење на прозорци во Собранието и инвентар, камера на зградата, напад врз вратата и обид да се повредат полицајците врз кои се фрлаат камења“, рече Стефановиќ, кој директно се приклучи на програмата на ТВ Прва.

Тој изјави дека имало помалку демонстранти од синоќа за околу 30 проценти и дека имало помеѓу 3.000 и 3.200 лица, но дека ситуацијата била сосема поинаква. На апелите не беше одговорено, рече министерот, додавајќи дека дел од нив насилно се обиделе да влезат во Собранието, фрлајќи камења кон полициските службеници.

Тој предупреди дека секој што манифестира насилство ќе добие одговор од државата и дека овие сцени се за секоја осуда и дека полицијата претрпе големо насилство, но да реагира навремено и правилно. Исто така, тој рече дека „ја симна својата капа“ и дека почитува сè што прават, како издржуваат тешки напади.

loading...