Стејт департмент: Американците да избегнуваат да патуваат во Франција и Португалија

од Milan1

Американските власти ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број на новозаразени со коронавирусот во Европа.

– Избегнувајте патувања во Франција, се вели во новата препорака на Стејт департментот до Американците пред божиќните и новогодишните празници, каде што нивото на предупредување за заканата од Омикрон за земјата се искачи на четири, што е највисоко на скалата.

Главната американска здравствена институција, Центарот за превенција и борба против болести, укажа дека дури и целосно вакцинираните луѓе се изложени на ризик да се заразат и да шират нови варијанти на вирусот.

Покрај Франција и Португалија, на листата земји за кои е издадено предупредување се и Кипар, Андора, Лихтенштајн во Европа, како и Јордан и Танзанија.

Слични содржини