Стејт департментот ја оцени за контрапродуктивна и штетна средбата на Додик со Путин

од Nikola Popovski

Американскиот Стејт департмент оцени дека одлуката на претседателот на Република Српска Милорад Додик да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин „додека Русија во исто време отворено ги крши основите и законите на меѓународниот поредок“, како и неговата претходна одлука за сингл надвор од Путин, претставуваат „кусогледни потези кои не им служат на интересите на граѓаните на РС“.

„Ниту една влада, на кое било ниво, во овој момент не треба да ја прошири соработката со Русија, додека таа земја врши агресија врз Украина“, изјави портпаролот на Стејт департментот за Гласот на Америка (ВоА) во врска со вчерашната посета на Додик на Москва.

Тој нагласи дека патот на БиХ кон демократска, просперитетна и сигурна иднина „поминува низ Брисел, а не преку Москва“.

„Затоа, патот на Додик го сметаме за контрапродуктивен и пред се штетен“, додаде тој.

Вчера, по средбата со Путин во Москва, Додик изјави дека РС нема право да биде на страната на оние кои се на страната на создавање антируска еуфорија во врска со војната во Украина.

Фото: РИА Новости

Слични содржини