Стерлинг и Англичаните ги урнаа Чесите, следува дерби во осминафиналето

Англиските фудбалери ја совладаа Чешка со 1: 0 (1: 0) во последното коло од групата Д, и завршија со седум бода како првопласирана. Сепак, тоа значи дека ги чека дерби со една од трите фудбалски велесили.

И не само што Чешка претрпе пораз, туку на крајот на краиштата, натпреварувањето го заврши на третото место во групата Д.

Имено, Хрватска ја изедначи гол-разликата со Чесите со убедлив триумф против Шкотска со 3: 1. Сепак, Хрватите постигнаа уште еден гол (4:3 наспроти 3:2), па го зазедоа второто место во групата.

Англија одлично го отвори натпреварот, па Рахим Стерлинг ја затресе стативата во втората минута.

Сепак, тој го надополни она што го пропушти 10 минути подоцна кога со глава ја упати топката во мрежата со асистенција на Џек Грилиш.

Продолжија нападите на највредната селекција на шампионатот, но Хари Кејн не успеа да ја реши ситуацијата еден на еден со голманот Томаш Вацлик.

После тоа Чешка пропушти две добри шанси преку Холес и Соучек. Еднаш Пикфорд реагираше одлично, а вториот пат чешкиот играч го промаши целиот гол.

Во второто полувреме ритамот на играта падна, па скоро и да немаше прилики.

Хари Мекгваер се обиде да изнуди пенал во 68-та минута, но главниот судија Соарез Дијаз само одмавна со раката.

Поради ова, пектакл нè очекува во осминафиналето, бидејќи Англија како првопласирана екипа во групата Д ќе игра против второпласираната екипа од групата Ф, која е позната и како „група на смртта“ . Во групата Ф, Франција во моментов има четири бода, Германија три, Португалија три, а Унгарија еден.