Столтенберг бара од Кина да го искористи своето влијание врз Русија

од Nikola Popovski

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се состана со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји и ја повика неговата земја да го искористи своето влијание врз Русија за да стави крај на војната во Украина.

Столтенберг на социјалните мрежи објави изјава за средбата со кинескиот министер Ванг за време на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

„Ја повикав Кина да го искористи своето влијание врз Русија за да стави крај на војната во Украина“, рече Столтенберг.

Наведувајќи ја неговата загриженост за човековите права и Тајван, Столтенберг рече дека се подготвени да го продолжат дијалогот за глобалната безбедност.

Слични содржини