Столтенберг: Ердоган се согласи да го ратификува членството на Шведска во НАТО

од Vladimir Zorba

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска најави дека ќе започне процесот на ратификација на апликацијата на Шведска за членство во Алијансата.

„Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган јасно стави до знаење дека Турција е подготвена да го ратификува членството на Шведска“, рече Столтенберг на прес-конференција, пренесува шведскиот јавен сервис СВТ.

Тој додаде дека Шведска го променила својот устав и ги зајакнала мерките против тероризмот.

Слични содржини