Столтенберг предупреди дека војната во Украина ќе трае долго

од Vladimir Zorba

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг предупреди дека војната во Украина ќе трае долго.

Столтенберг во интервју за германската медиумска групација „Функе“ нагласи дека Украина ќе престане да постои доколку престане да се бори.

„Мирот е можен само ако Русија го остави оружјето“, рече шефот на Северноатлантската воена алијанса.

Слични содржини