Столтенберг: Се уште е можно Шведска да влезе во НАТО за време на самитот во Вилнус

од Stefanija Kuzmanovska

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека се уште постои можност Шведска да се приклучи на НАТО за време на самитот на Алијансата оваа недела во Вилнус, и покрај противењето на Турција.

Запрашан да коментира за турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган кој го поврзува членството на Шведска во НАТО со членството на Турција во ЕУ, Столтенберг рече дека иако го поддржува членството на Анкара во ЕУ, што се однесува до него, Шведска веќе ги исполнила условите за пристапување во НАТО алијансата, која брои 31 членка, пренесува „Ројтерс“.

„Се уште е можно да имаме позитивна одлука за Шведска во Вилнус“, изјави Столтенберг на прес-конференција.

Слични содржини