Судир на два авиона во Русија, загинаа три лица

од Stefanija Kuzmanovska

Руското Министерство за вонредни ситуации потврди дека авион „Пајпер“ се урнал во Ленинградскиот регион, при полетување од аеродромот „Гостилици“, а според првите информации, тој се судрил со „Цесна“ која слетала, по што се забила во земјата.

Загинале двајца мажи и една жена, пренесува Тасс.

„Причината за несреќата може да биде грешка во пилотирањето и техничка неисправност“, додаваат службите за итни случаи.

Во три часот попладне, по локално време, беше објавено дека авион „Пајпер“ се урнал при полетувањето на аеродромот во Гостилици, објави прес-службата.

Слични содржини