Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Судот бара од Трамп ДНК примерок за наводно силување

Судот бара од Трамп ДНК примерок за наводно силување

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе мора да даде примерок од ДНК, како дел од истрагата во која поранешна новинарка го обвинува за обид за силување. Eџин Керол, колумнистка за магазинот „Еле“, го обвини Трамп за обид за силување што, наводно, се случило пред скоро 25 години. Трамп ги негираше нејзините обвинувања и тврди дека „никогаш не ја видел“.

Таа изјавила дека го запознала Трамп на пријателски начин во луксузната стоковна куќа „Бергдорф Гудман“ во Њујорк.

Тврди дека Трамп ја турнал на ѕидот во кабините за облекување, ги откопчал пантолоните и се обидел да ја силува, но дека успеала да се раздели и да избега.

Вели дека таа ја чува облеката што ја носела тој ден и дека врз нив има траги од Трамп.

Керол сега на својот Твитер профил објави документ, за кој тврди дека го издал Врховниот суд на државата Њујорк, кој му нареди на Трамп да предаде примерок од ДНК до 15 септември.

Американскиот претседател Доналд Трамп ја негираше изјавата на уредникот на весникот од Њујорк дека сексуално ја нападнал во соблекувалната на стоковната куќа во Менхетен во средината на 90-тите години и рече: „Никогаш не сум се запознал со таа личност во мојот живот“.

Тој исто така додаде дека немало полициски извештај од тоа време, ниту снимки или сведоци што би ја потврдиле нејзината приказна.

За време на претседателската кампања во 2016 година, повеќе од десет жени го обвинија Трамп за сексуална злоупотреба во претходните години. Трамп и тогаш ги негираше овие обвинувања и рече дека жените лажат.

Додека овие случаи главно се однесуваа на допирање и бакнување без согласност, наводно Керол била силувана.

Во 2005 година, Трамп случајно беше снимен како се фали како ги фаќање жените на интимни места и ги бакнува без дозвола.

Кога видеото беше објавено неколку недели пред изборите во ноември 2016 година, Трамп рече дека тој никогаш не го сторил тоа што го кажал во видеото и го опишал разговорот „само како пмашка приказна во соблекувална“.

Во март годинава, Апелациониот суд во Њујорк донесе одлука дека Самер Зервош, поранешна учесничка во реалното ТВ шоу „Apprentice“ (Ученик), која го обвини за несакано бакнување и допирање, може да го тужи.

loading...