СЗО: Европа е единствениот регион во светот каде бројот на заразени расте

од Milan1

Бројот на новоинфицирани со коронавирус во Европа расте петта недела по ред, што ја прави единствениот регион во светот каде расте бројот на заразени од коронавирус, се вели во соопштението на Светското здравствена Организација (СЗО).

Здравствената агенција на ОН наведува дека бројот на нови случаи скокнал за 6,0 отсто во Европа, во споредба со зголемувањето од 18 отсто регистрирано минатата недела, пренесува агенцијата АП.

Додека ситуацијата е ваква во Европа, во другите региони неделниот број на нови случаи е намален или приближно ист, се наведува во извештајот.

Најголем пад е забележан на Блискиот Исток, каде бројот на новозаболени е намален за 12 отсто и во Југоисточна Азија и Африка, каде што бројот е намален за девет отсто.

Вкупно три милиони нови неделни случаи се пријавени во светот, се вели во извештајот.

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во светот се зголеми за 8,0 отсто, главно поради Југоисточна Азија, каде што стапката на смртност се зголеми за 50 отсто.

Стапката на инфекција со коронавирус е највисока во Европа, која објави 192 нови случаи на 100.000 луѓе. Веднаш зад Европа се Северна и Јужна Америка, кои имаат околу 72 нови случаи на 100.000 луѓе.

Додека Чешка, Полска и други земји во Централна и Источна Европа го пријавија најновиот скок на инфекција, континуираниот пораст на потврдени случаи ширум Европа во голема мера се должи на скокот на инфекции во Велика Британија, Русија, Турција и Романија, покажува извештајот. .

СЗО ги осуди богатите земји, кои воведоа програма за зголемување на дозата, во време кога сиромашните земји допрва треба да администрираат вакцини за нивната ранлива популација.

СЗО минатата недела објави дека секој ден се даваат околу милион бустер дози, што е околу три пати повеќе од бројот на вакцини дадени во сиромашните земји.

Слични содржини