СЗО: На светот му се потребни повеќе видови вакцини

од Vladimir Zorba

Мајк Рајан, водечки експерт за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО), го поздрави одобрението на Велика Британија за вакцината Pfizer / BioNTech во средата.

Тој рече дека се потребни повеќе вакцини и дека дотогаш мора да се почитуваат мерките како што се носење маски на јавно место, пренесува Анадолија.

Рајан разговараше со епидемиологот на СЗО, Марија Ван Керхове, на јавен форум за КОВИД-19.

Тие изразија надеж за развој на вакцини, но исто така ја истакнаа потребата од други безбедносни мерки.

„Не треба да застануваме, потребни ни се повеќе од три или четири видови вакцини. Треба да го зголемиме производството, треба да ја намалиме цената. Потребна ни е вакцина со една доза“, рече Рајан.

Велика Британија стана првата земја што дозволи употреба на вакцината Pfizer / BioNtech против коронавирус, по клиничко одобрување од државното регулаторно тело.

Агенцијата на Обединетото Кралство за контрола на лекови и здравствени производи (МХРА) објави дека вакцината, која нуди до 95 проценти заштита од Ковид-19, е безбедна за употреба.

„Ќе мора да бидеме многу трпеливи едни со други во текот на следните неколку месеци. Треба да водиме евиденција за тоа што правиме сега“, рече Рајан.

loading...

Слични содржини