Таа го обиколува светот бесплатно со овој трик: „Изградив ѕид од кал и пиев вода од извор …“

од desk4

Соња Кул (25) од Хановер и покрај тоа што беше крунисана преку Workaway, бара работа во замена за сместување и храна. Ја запознавме во Копривница. Петар го  сретнав случајно на забава во кампусот Копривница. Брзо се согласивме и поминав три недели во неговата куќа на ридот. Му помогнав да изгради ѕид од кал за летната кујна. Пиевме вода од локален извор и немавме струја.

Вака изгледаше моето последно волонтирање. Следната дестинација: Локве, подготвувајќи го рејв фестивал.

Вака раскажува Соња Кул (25), млада Германка од Хановер, за нејзините авантури од патувањето низ Европа. Таа сакаше да седи на ливада и да медитира.

Таа имаше мапа на Загреб, стара Нокиа на копчињата и шише вода.

– Додипломските студии ги завршив во Берлин и сакав да ги продолжам студиите во Монпелје, но не ме примија. Како и да е, се упатив кон југот на Франција, бидејќи сакав да побегнам од сето тоа и да живеам на село. Ова го овозможи страницата Workaway, преку која многу брзо најдов сместување и храна во замена за волонтерска работа, ми вели таа.

Стара Нокиа, домати, шише вода и мапа на Загреб беше се што и треба на Соња за патувањето, вели таа.

image

Workaway е платформа за волонтирање или наоѓање краткорочна работа. Работи врз основа на договор помеѓу домаќинот и патникот. Домаќините таму се луѓе кои на патниците им нудат сместување и храна или пари во некои случаи, во замена за разни услуги.

Соња со помош на платформата патуваше на југот на Франција, Португалија, Бугарија и Хрватска во последните две години. Кога ќе дојде кај домаќинот, таа обично работи 25 часа неделно и нејзините викенди се бесплатни. Бидејќи станува збор за волонтирање, „работодавачите“ – домаќините се многу флексибилни.

-Облекувам само работна облека во ранецот, остатокот го купувам во продавници за половна употреба. Зедов се што ми требаше во голем ранец – работна облека, чизми, лаптоп, вреќа за спиење, аналогна камера и дневник. Купувам друга облека во продавници за половна употреба, на пример, ја купив маицата што ја носам сега во Загреб за само 10 куни, се фали Соња.

image

Таа шиела во живописните села во регионот Ардеш, но нејзината цел била да стане професионална келнерка. Наскоро мораше да се откаже од тоа бидејќи кафулињата се затвораа. Таа сакаше да продолжи преку Средоземното море, но влошената состојба на пандемија ја принуди да се врати дома на есен.

Таа ја продолжи својата авантура и оваа година. Таа започна нова фаза од патувањето волонтирајќи во фарма со органски зеленчук во Португалија, по што се упати кон Балканот.

– Во Португалија сфатив дека Западна Европа е скапа за моите патувања. Долго време размислував за Југоисточна Европа. Знаете, во Германија, особено во западниот дел од каде што потекнувам, луѓето имаат ирационални предрасуди кон Балканот и Балканот. Постои еден вид страв дека е опасен за туристите таму, дека луѓето се диви. Веднаш штом дојдов овде, сфатив дека ситуацијата е, всушност, спротивна, објаснува таа.

Најмногу пари потрошила на летот од Лисабон до Софија. Таа патуваше строго од Софија со локални автобуси. Првата станица во Бугарија, каде што остана најдолго, беше нејзиното јога одморалиште. Таа готвела за вработените таму.

– Хрватите ме изненадија со својата топлина и гостопримливост.

Откако волонтирав во јога центар, решив да се одморам на бугарскиот брег, во Варна. Сакам понекогаш да одвојам време и за себе, да пишувам дневник во мир и да ги истражувам местата што ги посетувам. Тоа е начин да впиете сè што се случува и да медитирате.

Таа дошла во Загреб со автобус од Софија, а потоа кампувала со пријателка од Германија во Црес и Истра. Тие подигнаа шатор во шумата, надвор од камповите, „во дивината“ и јадеа сирова храна – претежно зеленчук.

Имав големи очекувања од Загреб. Слушнав дека е многу пријатен град со добра забава. Загреб и Берлин се многу поврзани во заедницата на реги, чиј дел сум и јас. Не бев разочаран. Луѓето овде се толку топли и пријателски расположени. Се чувствувам прифатено каде и да одам, раскажува Соња со широка насмевка на лицето.

Слични содржини