Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Тачи: Ако се потврди обвинението, ќе поднесам оставка

Тачи: Ако се потврди обвинението, ќе поднесам оставка

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека ќе поднесе оставка доколку Специјалниот суд за злосторства на ОВК го потврди обвинението, кое го подготви обвинителството на тој суд.

„Во наредните денови, ќе се консултирам со политичките лидери за следните чекори. Ве уверувам уште еднаш, нема да се соочам со правда од оваа канцеларија. Ако обвинението е потврдено, јас веднаш ќе си дадам оставка. Јас нема да дозволам овие лажни обвинувања да го одвлечат вниманието на Косово од заземање на свое место во меѓународната заедница, како членки на Обединетите нации, НАТО и Европската унија“, рече Тачи.

Говорот на поранешниот политички лидер на УЧК однапред беше дистрибуиран до медиумите.

Тачи се појави пред медиумите со неколку дена задоцнување и по разговорите со албанскиот премиер Еди Рама, кој ги нарече обвиненијата против лидерот на Демократската партија на Косово „дел од поширок план за напад врз Косово и Албанците“, пренесува РТС.

Специјалното обвинителство за воени злосторства на Ослободителната војска на Косово достави предлог обвинение до комисијата на овој трибунал, во кој ги обвинува поранешниот политички лидер на УЧК, Хашим Тачи и шефот на неговата тајна полиција, Кадри Весели, за убиство на 100 лица, како и други недела.

Иако деталите за ова обвинение не беа обелоденети, беше јасно на крајот на 2017 година дека гонењето на новиот суд со седиште во Хаг започна истрага против политичкиот лидер на УЧК и командантот на тајната полиција, но без објавување детали за таа истрага.

Истрагата против Весели е спроведена заради неговата одговорност како поранешен началник на ШИК, разузнавачката служба на УЧК, а имињата на двајцата лидери се појавија во контекст на можните обвиненија, откако Тачи покрена сериозна политичка иницијатива за укинување на Специјалниот суд за УЧК.

loading...