Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Ангеловска: Промените кај ДДВ-то би биле по детална анализа и врз основа на факти

Треба да бидеме внимателни со какви било промени кај Данокот на додадена вредност. Ако се носи каква било одлука за промена на овој данок како евентуална антикризна мерка тоа би било по детална анализа и врз основа на факти и издржано и без да наштети на економијата, оцени денеска министерката …

Повеќе

Ангеловска: Домашната платежна картичка е инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство

Домашната платежна картичка е инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство. Покрај поддршката кон граѓаните, оваа мерка ќе дејствува како катализатор на економската активност и ќе придонесе за намалување на ударот од Ковид-19 кризата, соопшти министерката за финансии, Нина Ангеловска. „Картичката од една страна ја стимулира приватната потрошувачка, која …

Повеќе

Се проширува листата на продавници во кои може да се плаќа со домашната платежна картичка

Се проширува листата на продавници во кои може да се плаќа со домашната платежна картичка, сподели министерката за финансии, Нина Ангеловска. Новите дејности кои беа додадени се: продавниците за текстил, обувки, предмети од кожа, спортска опрема, продавници за книги и продавници за мебел, осветлување, производи за домаќинства. Уредбата за домашната …

Повеќе

Ангеловска: Сите што ги исполнуваат условите, а се испуштени од листите ќе бидат додадени за домашна картичка 

Нема ниту еден граѓанин или студент или средношколец или кој било доколку е во листата да остане без средства, без финансиска поддршка и без платежна картичка, бидејќи тоа е неселективен, транспарентен процес на воспоставување на јасни услови без постапки за аплицирање, без да треба човечки фактор да одлучува дали некој …

Повеќе

Ангеловска: Од денеска 117.000 граѓани ќе добијат ваучери за туризам

Веќе од денеска 117.000 граѓани добиваат ваучери за туризам, кои ќе можат да ги искористат заклучно 15 декември годинава. Доделувањето на платежните картички, пак, кои ќе ги добијат околу 324.500 граѓани, започна во текот на вчерашниот ден преку банките. Изработени се околу 50.000 картички досега од страна на банките, а …

Повеќе

Чулев: Денешната изјава на Ангеловска е уште еден доказ за негрижата на Владата за вработените во МВР

„Денешната изјава на Министерката за финансии Нина Ангеловска е уште еден доказ за негрижата на Владата предводена од Оливер Спасовски за вработените во Министерството за внатрешни работи. Министерката Ангеловска денес го кажа тоа што во суштина го мисли Оливер Спасовски“, напиша на својот Фејсбук профил министерот за внатрешни работи Наќе …

Повеќе

Ангеловска: 631 бескаматни кредити се одобрени со Ковид 1 линијата на Развојната банка

Вкупно 631 бескаматни кредити се одобрени од Ковид 1 линијата од Развојната банка, во износ од 4,7 милиони евра, соопшти министерката за финансии Нина Ангеловска. Во овие фирми, како што посочува таа на својот Фејсбук профил, работат 5.588 вработени. По структура од вкупно одобрените кредити: 76 отсто се за микро …

Повеќе

Ангеловска: Има дополнителни расходи што се непродуктивни и ќе се кратат

Има дополнителни расходи што се непродуктивни и ќе се кратат, покрај намалувањето на платите на функционерите и укинувањето на надоместоците за членовите на управни и надзорни одбори кои имаат приходи од друго место, најави денеска министерката за финансии Нина Ангеловска. Таа информираше дека заштедата во Буџетот од намалувањето на платите …

Повеќе

Ангеловска: Во Буџетот за 2020 година издвоени се 6,7 милијарди денари за поддршка на стопанството

Приватниот сектор е и треба да биде двигател на економскиот раст во земјава. Затоа економските политики се во насока на поддршка на развој на конкурентноста на приватниот сектор, на поддршка на извозот, инвестиции во нови технологии и подобрување на адекватноста на работната сила на пазарот на труд. Во буџетот за …

Повеќе

Ангеловска: Дополнителната заменик министерка има целосен увид во работата на МФ

Дополнителната заменик министерка за финансии има целосен увид во работата на Министерството за финансии, а голем дел од ресурсите на Министерството се ангажирани само во одговарање на барања на дополнителната заменик министерка. Министерството за финансии работи најтранспарентно од кога и да за што сведочи отворањето на голем број од информациите …

Повеќе