Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Прва победа за Арсенал под водство на Љунгберг (ВИДЕО)

Екипата на Арсенал синоќа го совлада Вест Хем со 3:1 и ја запиша првата победа со Фреди Љунгберг на тренерската позиција. Воедно „топчиите“ ја прекина серијата од девет натпревари без победа. Претходно Арсенал последен триумф забележа на 24 октомври на натпреварот во Лига Европа против Гимараеш (3: 2). По 16 …

Повеќе

Напаѓачите на Колашинац и Озил ја признаа вината (ВИДЕО)

Полицијата во Лондон објави снимка од нападот на кој се гледа како разбојник се заканува со нож, но босанскиот репрезентативец Сеад Колашинац брзо се снајде и ги избрка. Двајца мажи ја признаа вината по обидот за грабеж во лондонскиот кварт Хампстед, кога сакаа да ги ограбат фудбалерите на Арсенал, Месут …

Повеќе

Арсенал без победа во четврти натпревар по ред

Уште еднаш Арсенал настапи лошо и скоро доживеа пораз на гостувањето кај Виторија (Гимараеш) во натпревар од групата „Ф“ од Лигата на Европа. Натпреварот заврши 1-1, а „топџиите“ веќе немаат победа во четврти последователен натпревар на сите турнири. Вечерва избраниците на Унаи Емери имаа само еден удар во рамките на …

Повеќе

Џака покажа непочитување кон фановите на Арсенал (ВИДЕО)

Гранит Џака продолжува да лази по нервите на навивачите на Арсенал. Капитенот на „топџиите“ беше фатен во спор со навивачите на тимот додека го напушта теренот, на мечот против Кристал Палас. Играчот од средниот ред беше заменет во 61. минута, а од трибините почнаа да се радуваат како домаќините да …

Повеќе

Венгер праша: Дали има совршен начин да се каже збогум?

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер призна дека не гo знае совршениот начин да каже збогум на тимот. 68-годишниот француски стручњак истакна дека до последниот ден во клубот ќе се оддаде целосно на работата. „Има ли идеален начин да се каже збогум? Не знам. Сакам само да си ја вршам работата, …

Повеќе

Виера: Подготвен сум да го водам Арсенал

Поранешниот капитен на Арсенал, Патрик Виера ги коментираше гласините што го поврзуваат со позицијата менаџер на „топџиите“. Францускиот играч од средниот ред во моментов работи како тренер во Фудбалската лига на САД, но најави дека нема да одбие покана од Арсенал. „Подготвен сум да станам менаџер на Арсенал, но не …

Повеќе

Мертесакер: Сакаме да го испратиме Венгер со трофеј

Фудбалерите на Арсенал сакаат да го испратат Арсен Венгер со трофејот од Лига Европа и победи до крајот на сезоната во англиското првенство, изјави дефанзивецот Пер Мертесакер. Францускиот менаџер ќе се повлече од функцијата по крајот на сезоната, со што ќе стави крај на речиси 22-годишниот престој во Арсенал, со …

Повеќе

Арсен Венгер: Како да присуствував на мојот сопствен погреб

Арсен Венгер ја коментираше неговата одлука да го напушти местото менаџер на Арсенал и ги обвини навивачите поради недостаток на сплотеност. „Не сум уморен. Убеден сум дека овој клуб се почитува низ целиот свет, многу повеќе отколку во Англија, а нашите обожаватели не можеа да создадат слика на единство, нешто …

Повеќе

„Сан“: Арсенал всушност го отпушти Венгер

Арсен Венгер, всушност, беше принуден да го напушти Арсенал и беше отпуштен. Ова се наведува во весникот „Сан“. Вчера Французинот официјално објави дека по крајот на сезоната ги напушта „Топџиите“ и беше бомбардиран со пофалби за својата работа во клубот, но според англискиот таблоид тоа се случило откако ја изгубил …

Повеќе

Невил: Венгер ги изгради најдобрите тимови против кои сум играл во Англија

Поранешниот англиски репрезентативец, Гери Невил ја прокоментираше разделбата помеѓу Арсен Венгер и Арсенал. Францускиот специјалист објави денеска дека ова ќе се случи по крајот на сезоната – Арсен Венгер ги изгради најдобрите тимови против кои сум играл во Англија. Во 1998 година неговиот тим беше неверојатен. Најголемиот комплимент е дека …

Повеќе