Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Хоџа до Груби: Беса ќе гласа за Законот за ЈО, ДУИ и ВМРО се молат да не успее гласањето

Генералниот секретар на движењето Беса, Аријанит Хоџа преку Фејсбук се одзва на прозивките на пратеникот од ДУИ, Артан Груби, да се гласа за Законот за Јавно обвинителство. „Артан Груби повика Движењето БЕСА да гласа за нацрт-законот за Јавното обвинителство, додека според информациите што ги поседуваме ние  некои пратеници на ДУИ …

Повеќе

Груби: Сите што сакаат европска Македонија утре ќе гласаат за Законот за Јавно обвинителство

Повеќе не се преговара за дво-третинско мнозинство, сите оние кои сакаат, утре ќе гласаат, рече пратеникот на ДУИ, Артан Груби на прес конференција во Собранието. „Веќе не се преговара, оние кои ќе гласаат за дво-третински закони ќе гласаат, јас се надевам дека Беса и Алијанса за Албанците ќе го променат …

Повеќе

Груби: Даваме целосна и недвосмислена поддршка за Законот за ЈО, немаме разлики со СДСМ

Ставот на ДУИ е целосна, апсолутна, недвосмислена поддршка за Законот за ЈО, Законот за Совет на јавни обвинители, Законот за АВМУ и сите закони, вклучително и консензуално срочениот Изборен законик. Ова на прес конференција го истакна пратеникот од партијата, Артан Груби, откако вчера се појавија гласини дека ДУИ не сака …

Повеќе

Груби: Верувам дека имаме дво-третинско мнозинство за Законот за Јавно обвинителство

Комисијата за европски прашања ја заврши дводневната расправа на чиј дневен ред беа Законот за Јавно обвинителство и Законот за Совет на јавни обвинители. Претседателот на комисијата и пратеник од ДУИ, Артан Груби, кажа дека не бил прифатен ниту еден амандман, по што тој оди на пленарна седница, каде треба …

Повеќе

Димовски вели прекршени се сите правила, Груби му возврати: Институциите ќе кажат дали е така

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на седницата на Комисијата за европски прашања побара збор процедурално на уште не почната расправа, тврдејќи дека имало процедурални пропусти за Законот за Јавно обвинителство и Законот за Советот на Јавни обвинители. „Медиумите повикувајќи се на извори од ДУИ кажаа дека Законот не бил …

Повеќе

Груби: Законот за ЈО има позитивни решенија, се надевам на консензус од сите партии

Законот за Јавно обвинителство пристигнал во Комисијата за европски прашања утрово, потври претседателот на Комисијата и пратеник од ДУИ, Артан Груби. Тој вели дека ќе проверува дали се работи за текстот на Предлог-законот кој синоќа бил договорен на владината седница. „Откако ќе ги видам текстовите, ќе кажеме дали се работи …

Повеќе

Груби: Се надевам дека ќе изградиме консензус за Законот за ЈО

Имавме многу конструктивна дебата на парламентарните групи за Законот за Јавно обвинителство и сите ги кажавме согледувањата. Се дискутираше и за препораките околу експертите. ДУИ поддржува Закон за ЈО, но има конкретни забелешки, рече пратеникот на ДУИ, Артан Груби. „Изразивме жалење зошто десет амандмани кои беа прифатени на седницата на …

Повеќе

Во име на Груби пишувал навреди на Фејсбук, пратеникот ќе го пријави случајот

Фејсбук профил со името на пратеникот од ДУИ, Артан Груби вчера објавуваше статуси со навредлива содржина кон православните христијани. Навредите беа споделувани и коментирани, но без да се забележи дека иако на името на профилот пишува Артан Груби, тој сепак е на извесен Роберт Тодороски, претседател на хуманитарна органзиација од …

Повеќе

Димовски: Слушаме дека министри барале нови работни места

Функцијата технички премиер ви го отвара патот по изборите да зачекорите кон функцијата претседател на СДСМ, му рече пратеникот Илија Димовски на Оливер Спасовски.   „Има едно правило, како дојдовте, така ќе си одите. Дојдовте со техничка влада, ќе си одите со техничка влада. Слушаме министри кои пројавиле желба за …

Повеќе

Митревски: Власта покажа демократски капацитети, отчетност и отвореност кон граѓаните

Бевме заробена држава, сега после само три години сме пред портите на Европската Унија и НАТО, рече координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски во обраќање пред формирањето на техничката влада. „Граѓаните никогаш повеќе нема да дозволат враќање на режимот, туку ќе се определат за европската иднина. Се надевам …

Повеќе