Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Засилени контроли од МВР во таргетираните подрачја со поголем број на новозаразени со Ковид 19

Владата на вчерашната седница одлучи да нема полициски час, откако Комисијата за заразни болести во понеделникот достави предлог до Владата за полициски час во местата каде има најголем број заболени. Наместо тоа, ги задолжи МВР и инспекторатите да вршат засилени контроли во подрачјата со поголем број новозаболени од коронавирус. Владата …

Повеќе

Враќање на полицискиот час од 22 од 5 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести ќе го достави својот предлог до Владата за повторно да се врати полицискиот час. Според наши извори полицискиот час ќе почнува од 22 часот до 5 часот и ќе важи за критичните места каде има зголемен број на заболени од короанвирусот. Во земјава вчера беа регистрирани …

Повеќе

Комисијата одлучува: Ќе бидеме ли слободни, или пак со полициски час?

Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој ќе се одлучува дали повторно во земјава ќе биде воведен полициски час или ќе се пристапува поригорозно кон веќе донесените мерки, како носење заштитина маска, држење растојание од два метри и негрупирање, со цел спречување на ширењето на вирусот КОВИД-19. …

Повеќе

Општина Карпош: Оние кои сакаат да вршат дејности претстојниот викенд да се пријават на емаил

Како резултат на новите одлуки од Владата, а во врска со коронавирусот, Општина Карпош ги известува сите фирми кои вршат достава на храна / лекови, а кои веќе имаат добиено известувања од Општината за вршење на дејност и во полициски час – дека истите и понатаму имаат важност претстојниот продолжен …

Повеќе

Тридневен полициски час во половина Македонија

По зголемениот број новодијагностицирани случаи со Ковид-19 во земјава и за ефикасно спречување на ширењето на коронавирусот, Владата донесе одлука да се воведе целосна забрана на движењето на сите граѓани во Скопје, во сите сите скопски општини и во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце. …

Повеќе

Албански државјани илегално влегле во земјава и си се шетале во полициски час на Рамазан Бајрам

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против три лица, државјани на Република Албанија, кои илегално влегле во земјава, а од полицијата биле затекнати на подрачјето на Маврово Ростуше како се движат за време на полицискиот час. „Обвинетите, на 24 мај, на подрачјето на Општина Маврово и Ростуше, ги прекршиле правилата …

Повеќе

Времето за носење одлука на Владата тече, по двата продолжени карантини во најава трет

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник. Причината, како што појасни министерот за здравство Венко Филипче, се должи …

Повеќе

Му дале знак за запирање: Директорот на „Македонија пат“ не застанал на полициски пункт во Тетово

На 20.05.2020 околу 21.20 часот на улицата Илинденска во Тетово, полициски службеници дале знак за запирање на возило „range rover“ со скопски регистарски ознаки, кое не застанало и продолжило со движење кон Гостивар. Во 21.40 часот на наплатната рампа Желино возилото било запрено од полициска патрола и било констатирано дека …

Повеќе

Чулев: Јас сум против 58 часа карантин за Бајрам, луѓето мора да се релаксираат

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во вклучување во дневникот на телевизија Сител потврди дека утрово имале седница на Координативниот кризен штаб за предлозите од Комисијата за заразни болести, како и дека според него карантинот од 58 часа не е добар за граѓаните, кои се под постојан притисок, како и …

Повеќе

Полицискиот час во некои населби не се почитува, МВР не реагира

Фотографии и видеа на раздвижени граѓани низ Чаир за време на полицискиот час изминативе денови е честа слика која може да се види низ социјалните мрежи.И покрај бројните апели дека полицискиот час како и мерките мора да се почитуваат, граѓаните слободно се движат низ населбата. Полицискиот час за претстојниот викенд …

Повеќе