Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Во Грција се зголемува бројот на заразени и починати од Ковид-19

Во изминатите 24 часа во Грција потврдени се 94 нови случаи на коронавирусот, а уште две лица починале, со што вкупниот број на заразени е 624, а бројот на жртви достигна до 15 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Како што соопшти претставникот за коронависрусот на Министерството за здравство …

Повеќе

Со коронавирусот заразени 48 здравствени работници во Грција, а околу 300 се во карантин

Во карантин поради новиот коронавирус се околу 300 вработени во здравствениот систем во Грција, а заразени се 48 здравствени работници, информираат од Федерацијата на вработени во грчките државни болници за медиумите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Претседателот на Федерацијата, Михалис Јанакос, говорејќи за информативниот портал „Ин”, вели …

Повеќе

Петти смртен случај од коронавирус во Грција

Уште едно лице во Грција го загуби животот од Ковид-19, што воедно е и петтата жртва на коронавирусот во таа држава. „Во војна сме со еден непријател, кој што е невидлив, но не и непобедлив.“, изјави претходно грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. Во изминатите 24 часа регистрирани се 35 нови случаи, …

Повеќе

За 24 часа регистрирани над 20 случаи со новиот коронавирус во Грција

Во изминатите 24 часа во Грција, регистриран е 21 нов случај на заразен со новиот коронавирусот, со што вкупната бројка на заразени лица се искачи на 352, јави дописничката на МИА од Атина. Претставникот за коронавирусот на Министерството за здравство на Грција, професорот Сотирис Циодрас, на денешната редовна прес конференција …

Повеќе

Грција ги затвора границите со Северна Македонија и Албанија

Прекинување на патното, морското и авионското поврзување со Северна Македонија и Албанија, е една од одлуките донесени на денешниот состанок на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со министри од неговата влада, јави дописничката на МИА од Атина. Како што соопштија од кабинетот на Мицотакис, исклучок од мерката е пренесувањето на стоки …

Повеќе

„Остануваме дома“ – кампања на грчката Влада во справувањето со коронавирусот

Под слоганот „Остануваме дома“, министерот за здравство на Грција, Василис Кикиљас, преку неговите профили на „Твитер“, „Фејсбук“ и „Инстаграм“, доцна синоќа започна кампања на социјалните мрежи за да се спречи ширењето на коронавирусот, кампања која наиде на голем одѕив од граѓаните, јави дописничката на МИА од Атина. -Остануваме дома. Најефективната …

Повеќе

Грчката цивилна заштита со порака на мобилните телефони ги информира граѓаните за коронавирусот

Преку бројот за итни случаи 112, Генералниот секретаријат за цивилна заштита на Грција, синоќа испрати порака со упатства за коронавирусот до сите корисници на грчките мобилни оператори, јави дописничката на МИА од Атина. На лицата од ранливите групи граѓани им препорачуваат да останат дома колку е можно повеќе, а за …

Повеќе

Во Грција прв смртен случај од коронавирусот

Во Грција рано утрово беше регистрирани првиот смртен случај од коронавирусот, откако почина 66-годишниот маж кој во изминатите денови беше критична состојба, јави дописничката на МИА од Атина. Лицето беше дел од групата која на 27 февруари се врати од поклоничко патување во Израел и Египет. Министерството за здравство на …

Повеќе

Граѓани во Грција со коронавирус излегуваат и се шетаат

Би требало да се во домашна изолација, а за жал излегуваат, вели Панајотис Андонакопулос, градоначалникот на Пиргос, градот што е дел од регионот за кој во сила се вонредните превентивни мерки на грчката влада, за да се спречи ширење на новиот коронавирус, јави дописничката на МИА од Атина. Говорејќи за …

Повеќе

Поради новиот коронавирус превентивно затворени 34 училишта во Грција

За да се спречи дополнително ширење на новиот коронавирус во Грција, од денеска до 22 март превентивно се затворени 34 училишта од кои речиси сите се во областа Атика, поширокиот регион на грчкиот главен град, јави дописничката на МИА од Атина. Паралелно денеска напладне се очекува министерствата за финансии, развој …

Повеќе