Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 3)

Архива на ознаки:

Граѓани во Грција со коронавирус излегуваат и се шетаат

Би требало да се во домашна изолација, а за жал излегуваат, вели Панајотис Андонакопулос, градоначалникот на Пиргос, градот што е дел од регионот за кој во сила се вонредните превентивни мерки на грчката влада, за да се спречи ширење на новиот коронавирус, јави дописничката на МИА од Атина. Говорејќи за …

Повеќе

Поради новиот коронавирус превентивно затворени 34 училишта во Грција

За да се спречи дополнително ширење на новиот коронавирус во Грција, од денеска до 22 март превентивно се затворени 34 училишта од кои речиси сите се во областа Атика, поширокиот регион на грчкиот главен град, јави дописничката на МИА од Атина. Паралелно денеска напладне се очекува министерствата за финансии, развој …

Повеќе

Финансиска помош од ЕУ за Грција во висина од 700 милиони евра

Финансиска помош од 700 милиони евра од ЕУ и оперативна поддршка од Фронтекс со дополнителни гранични полицајци, бродови, авион и хеликоптери се со цел Грција да се справи со мигрантското прашање, најави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен од Еврос. Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, претседателката на …

Повеќе

Грција со СМС пораки до мигрантите: Не се обидувајте да поминете нелегално

Бегалците и мигрантите кои се вижат кон турско-грчката граница или се веќе таму, добиваат СМС порака да не се обидуваат нелегално да ја поминат грчката граница, бидејќи максимално е зголемена граничната безбедност, брифираат извори од грчката Влада. -Од Република Грција: Грција го зголемува нивото на гранична безбедност до максимум. Не …

Повеќе

Грција: Спречен влез на 10 илјади мигранти од Труција

Во изминатите 24 часа, од шест часот наутро вчера до шест часот утрово, на грчка територија бил спречен влез на 9.972 лица од Турција во делот околу Еврос, а биле уапсени 73 лица, брифираат извори од грчката Влада за медиумите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.   Според …

Повеќе

Четврт потврден случај на заразен со новиот коронавирус во Грција

Гркинка на 36-годишна возраст, која неодамна патувала во Италија е четвртиот потврден случај на коронавирусот во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Според Министерството за здравство на Грција, жената е во добра здравствена состојба и е во изолација во атинска болница.

Повеќе

Потврдени уште два случаи на заболени од коронавирус во Грција

Потврдени се уште два случаја на заболени од новиот коронавирус во Грција, еден кај детето на 38-годишната жена од Солун, другиот кај лице во Атина, со што бројката на случаи во Грција се искачи на три, јави дописничката на МИА од Атина. Паралелно, со одлука на министерот за здравство, се …

Повеќе

Драма во Грција: Судири со полицијата заради изградба на центар за мигранти! (ВИДЕО)

Со цел да се олесни почетокот на изградбата на затворените центри за бегалци и мигранти, владина одлука со која не се согласува локалното население, од Атина со бродови, на Лезбос и Хиос доцна синоќа пристигнале неколку полициски единици. Откако дел од медиумите објавија дека вчера напладне од атинското пристаниште со …

Повеќе

Викторија Бекам ги покажа совршените нозе

Дизајнерката и поранешна Спајсица, Викторија Бекам е ѕвездата на новиот број на грчкото издание на Вог за кое снимила прилично жежок едиторијал. На самата насловна позирала во елегантен фустан со кралско сина боја со еден ракав и длабок процек во кој изгледа како грчка божица. View this post on Instagram …

Повеќе

Во грчкиот Парламент ќе се формира Група за пријателство со Северна Македонија

Во грчкиот Парламент, во тек е процесот за формирање парламентарна Група за пријателство Северна Македонија – Грција, а до пратениците веќе бил испратен допис, оние кои што сакаат да се пријават за учество во групата, дознава дописничката на МИА од Атина.Станува збор за избор на пратеници од грчка страна, кои …

Повеќе