Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 5)

Архива на ознаки:

Невремето „Гирионис“ создаде сериозни проблеми во Грција

Интервенција на противпожарната служба за спасување лица од поплавени домови, затворен дел од автопатот Атина – Коринт, затворени улици во Атина, пролонгиран почетокот на наставата во училишта и градинките во областа Атика, апел од Генералниот секретаријат за цивилна заштита граѓаните до 10 часот утрово да избегнуваат непотребни движења со автомобили, …

Повеќе

Дендиас и Франкојанис во вторник во посета на Скопје

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и заменикот министер за надворешни работи надлежен за економска дипломатија Костас Франкојанис во вторник, на 26 ноември, ќе го посетат Скопје. Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Александрос Гениматас рече дека агендата на разговори се уште се комплетира, но со оглед на …

Повеќе

МНР за Стандард: „Macedonia the GReat“ може да има негативно влијание врз досегашните резултати

Слоганот „Macedonia the GReat“ кој грчката влада го промовираше минатата недела секојдневно добива простор како во македонските, така и во грчките медиуми. Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис веќе ја почна кампањата за грчкиот регион Македонија, иако за ова треба да дебатира Меѓународната група експерти за комерцијалните имиња, трговските марки и заштитни …

Повеќе

Заев: Брендирањето на производите од регионот Македонија ќе го реши експертска комисија

Секој има право да истакнува свои слогани, да се брендира како Солунски самит, здружение на индустријалци или слично, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за слоганот „Macedonia is GReat“ кој беше истакнат во Солун. „И договорот од Преспа и меѓународните стандарди јасно укажуваат како се решаваат ваквите прашања. Ние …

Повеќе

Речиси 7.000 Грци минатиот месец се возеле без билет во јавниот превоз во Атина

Контролорите од градскиот превоз во Атина, минатиот месец напишале казни за 6.911 лица кои користеле, метро, автобус, тролејбус или трамвај без билет, јави дописничката на МИА од Атина. Според податоците што ги објави грчката новинска агенција АНА-МПА, во текот на октомври биле спроведени 340.958 контроли и биле напишани 6.911 казни, …

Повеќе

Грчките факултети под опсада од студентите

По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под опсада и да не се одржуваат предавања, јави дописничката на МИА од Атина. Одлуката доаѓа по последните случувања во дворот на Економскиот факултет во Атина, …

Повеќе

Притвор за двајцата членови на терористичко –анархистичката „Револуционерна самоодбрана“

Мерка притвор им е одредена на двајцата уапсени во саботата во Атина од секторот за антитероризам на грчката полиција, обвинети за учество во терористичко –анархистичка организацијата „Револуционерна самоодбрана“, која стои зад најмалку пет напади во грчката престолнина, јави дописничката на МИА од Атина. Според грчката новинска агенција АНА-МПА, пред истражниот …

Повеќе

Невремето „Викторија“ создаде проблеми во цела Грција (ВИДЕО)

Затворени училишта, поплавени улици, паднати дрвја, лизгање на земјиштето, во повеќе делови на Грција предизвика невремето „Викторија“, што од вчера ја зафати земјата, а најпогодени се Крит и островите во Јонското море. Особено е погоден островот Крф, каде што денес се затворени училиштата, јави дописничката на МИА од Атина. Противпожарната …

Повеќе

Манолис Кефалојанис: Одлагањето на стартот на преговорите не треба да ги разочара Скопје и Тирана

Донесувањето одлука за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ е одложено за мај 2020 и тоа не треба да ги разочара двете земји кандидати и нивните народи, вели претседавачот на Делегацијата на Европскиот парламент при Комитетот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Албанија, …

Повеќе

Грција и Кина со 16 договори за соработка ги продлабочуваат билатералните односи

Проширувањето и продлабочувањето на билатералните односи беше во фокусот на средбата на премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис и претседателот на Народна Република Кина, Си Ѓинпинг на нивната денешна средба во Атина, а паралелно двете делегации потпишаа 16 договори за соработка во различни области, јави дописничката на МИА од Атина. Мицотакис …

Повеќе