Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 7)

Архива на ознаки:

Уапсен џихадист во Грција, кој како бегалец од Сирија стигнал и побарал азил на островот Кос

Случај со маж од Сирија, кој со неговиот малолетен син во јуни пристигнале на грчкиот остров Кос, претставувајќи се како бегалец кој бара азил, а всушност станувало збор за џихадист, открива грчкиот весник „Реал њуз“ (Real news), jави дописничката на МИА од Атина. Станува збор за лице, кое според весникот, …

Повеќе

„Стандард и Пурс“ го надгради кредитниот рејтинг на Грција

Агенцијата „Стандард и Пурс“ (Standard & Poor’s) го надгради кредитниот рејтинг на Грција од Б+ на ББ-, а грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис коментира дека ова покажува дека грчката економија сè посилно расте, jави дописничката на МИА од Атина. Од Стандард и Пурс велат дека ако владата продолжи со имплементација на …

Повеќе

Варвициотис: Грција го поддржува Договорот од Преспа и ЕУ-интеграцијата Скопје и Тирана

Последните случувања создаваат нови политичка ситуација и го потврдуваат она што предизборно го кажувавме за Договорот од Преспа, но она што не се менува е нашата поддршка за европската перспектива на соседната земја, вели алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис, во интервјуто за весникот „Параполитика“ во однос …

Повеќе

Грчко МНР: Членките на ЕУ да соработуваат за реализирање на европската перспектива на Западен Балкан

Грчкото Министерство за надворешни работи преку соопштение испрати охрабрување до Северна Македонија и Албанија да останат посветени на патот на реформите и ги повика членките на Европската Унија да соработуваат за реализирање на европската перспектива на Западниот Балкан во корист на регионот, но и на Европа. „Овој став, како што …

Повеќе

СИРИЗА по најавата за избори во С. Македонија: Се потврдува неодговорноста на европските лидери

Грчката опозициска партија СИРИЗА на Алексис Ципрас се јави со соопштение по најавата на премиерот Зоран Заев дека во Северна Македонија ќе има предвремени парламентарни избори. Според партијата на Ципрас, случувањата во Скопје само ја потврдуваат неодговорноста на европските лидери. „Случувањата во Северна Македонија ја потврдуваат неодговорноста на европските лидери …

Повеќе

СИРИЗА: Атина е пасивен набљудувач додека другите носат важни одлуки за соседството

Пратениците на СИРИЗА, Јоргос Катругалос и Сиа Анагностопулу, надлежни за надворешна политика и европски прашања, ја обвинија актуелната грчка Влада за пасивност во однос на европската перспектива на Северна Македонија и Албанија. Како што jави дописничката на МИА од Атина, Катругалос и Анагностопулу во заедничката писмена изјава за исходот од …

Повеќе

Мицотакис: Договорот од Преспа е проблематичен, но морам да го почитувам

Резултатот беше таков што не ни дозволи да донесеме одлука и ова не е добро ни за Балканот ни за Грција, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на прес-конференцијата во Брисел за резултатите од Самитот на ЕУ, говорејќи за проширувањето на Унијата, односно како што рече за прашањето „за …

Повеќе

Обвинителството поднесе тужба против Иван Савидис

Обвинителството во Солун започна истрага против сопственикот на ПАОК, Иван Савидис, откако влезе во вооружен на терен и го извади својот тим во дербите со АЕК Атина. Инцидентот ја принуди ФИФА да ја запре грчката лига на неодреден период. Истрагата, исто така, се обидува да открие зошто полицијата цврсто ги …

Повеќе

Ѕанакоупулос: Сакаме сложено име кое што ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос на прашањето за што ќе разговорат двајцата министри за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас на нивната претстојна средба, изјави дека ќе се разгледуваат сите отворени прашања, јавува дописникот на МИА од Атина. На вчерашниот брифинг во врска со ставот на грчкиот претседател …

Повеќе