Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Храна која го подобрува расположението

Во услови на самоизолација, очекувано е и да сме нерасположени и нервозни, но и да ни се јаде почесто. Прво правило за да останеме здрави е да не се прејадуваме, а секако во овој период можеме да си помогнеме со намирници кои го подобруваат нашето расположение. Врската меѓу расположението и …

Повеќе

Драгана Фитлајф: Седењето дома не смее да е изговор за неактивност и постојано јадење и грицкање

Во време кога мораме да останеме дома, многу е важно да не заборавиме на здравите животни навики кои ги практикувавме пред да биде препорачана самоизолација. Многумина од нас веќе работат од дома или пак се целосно изолирани, што секако влијае врз нашиот живот. Сите вежбачки капацитети се привремено затворени, но …

Повеќе

Јаворов сируп: За што сè е корисен?

Еден од најпопуларните и најздрави засладувачи што се користат е јаворовиот сируп. Станува збор за 100% природен засладувач во облик на сируп, за којшто се знае дека е замена за шеќерот и е доста застапен во веганската исхрана. Освен што е важен антиоксиданс, јаворовиот сируп спречува оштетување на ќелиите поради …

Повеќе

Една грешка која сите ја прават при јадење овошје

Овошјето е полно со минерали, витамини и други нутритивни состојки кои се особено важни во периодот кога треба да работиме на подобрување на сопствениот имунитет. Но, тоа не значи дека треба да ги јадеме во неограничени количини. Всушност и за овошјето важи правилото како и за секоја друга намирница, да …

Повеќе

Хељда – житарица која живот спасува

Постојат многу причини зошто треба да ја користите хељдата во вашата исхрана, било како цела житарица, или пак измелена, како брашно. Од брашното се подготвува каша која е идеална за обновување на крвните садови, поради состојката наречена рутин, која се користи и при производство на лекови за кардиоваскуларни заболувања. Одлична …

Повеќе

Кои видови храна содржат најмногу пробиотици?

Без разлика дали доаѓаат во течна или поцврста состојба, пробиотиците се нераскинлив дел од пирамидата на здравата исхрана, и доколку сакате да го зајакнете имунитетот, но и поради други бројни здравствени бенефити, пожелно е да вклучите неколку во вашето дневно мени. Етикетирани уште како „добри бактерии“, пробиотиците побрзо ја разградуваат …

Повеќе

Внесувајте храна со цинк за подобар имунитет

Цинкот е минерал што спречува појава на алергии, ја намалува депресијата, стимулира раст, забрзува зараснување на рани, има антивирусно и антибактериско дејство, а една од главните функции му е зајакнување на имунитетот. Доколку имате некои од овие симптоми, значи се соочувате со недостиг од цинк: проблеми со желудникот, импотенција, паѓање …

Повеќе

Овошјето кое содржи најмалку шеќер е најбогато со антиоксиданси

Овошјето, без сомнение, би требало да биде дел од секојдневната исхрана, но изборот на истото е многу важно. Некои од нив содржат повеќе шеќери, па лицата со дијабет би требало да обрнат внимание и добро да изберат што е добро за нив. Иако тие шеќери се природни, сепак, не им …

Повеќе

Секојдневни навики за кои не сме свесни колку се штетни

Инстинктот за преживување нè штити од многу опасни ситуации, но понекогаш целосно ги игнорира не толку воочливите опасности кои демнат од секој агол и го загрозуваат нашиот живот. Она што е интересно е што сигурно применувате некои од овие навики без да бидете целосно свесни за опасноста која ја носат. …

Повеќе

Овие намирници ги штитат вашите крвни садови од холестерол

Сите знаеме дека стресот и брзата храна создаваат холестерол кој би можел да нè убие ако не се погрижиме навреме за него. Но, постои и храна со токму спротивен ефект. Постојат дури пет намирници благодарение на кои, во комбинација со здрава храна и вежбање, ќе успеете да ги прочистите своите …

Повеќе