Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Новиот реис на ИВЗ: Коронавирусот е вистински и опасен

Новиот поглавар на ИВЗ, Шаќир Ефенди Фетаху, на денешната прес-конференција рече дека коронавирусот постои и ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките. „Коронавирусот е вистинска, сите компетентни органи и институции во светот потврдиле дека постои. Ние сме верски институции и не сме компетентни да зборуваме дали е вистинска или не. …

Повеќе

ДКСК: Пет години ИВЗ не доставила извештај за работењето до Централен регистар

Последните пет години Исламската верска заедница не доставила основен извештај и годишна сметка до Централниот регистар. Поради непреземање на мерки од страна на Централниот регистар, Антикорупциската комисија ќе поведе иницијатива за утврдување на одговорност на директорот и на службени лица од таа институција до Владата. ДСКС од УЈП ќе се …

Повеќе

ИВЗ го разреши Реисот Сулејман Реџепи

Со мнозинство гласови , ИВЗ денеска го разреши Реисот Сулејман Реџепи. „Едногласно донесовме одлука за разрешување на госпидин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата претседател на Исламска верска заедница. Оваа одлука стапува на сила од моментот на донесувањето“, изјави Ефенди Шаќир Фетаху по одржувањето на вонредната седница на риасетот на ИВЗ. …

Повеќе

ИВЗ одлучи: Дома за утринска молитва, во џамија за Рамазан Бајрам

Ријасетот на Исламската Верска Заедница во Република Северна Македонија, поради обавувањето на намазот на Фитр Бајрам, донесе низа мерки, што треба да се спроведат во секоја џамија на 24 мај, пишува на својот фејсбук профил Реис-ул-Улема на ИВЗ во РСМ, Х.Сулејман еф. Реџепи. Во образложение на одлуките донесени денеска реисот …

Повеќе

ИВЗ донесе одлука: Џамиите се отвораат на 12 мај

Исламската верска заедница донесе одлука верските објекти, џамиите, за верниците да ги отвори на 12 мај. Одлуката е донесена на вчерашниот вонреден состанок на Ријасетот. Џамиите беа затворени за верниците по воведувањето на мерките за превенција од ширење на вирусот Ковид-19 од страна на Владата.

Повеќе

Зекири удри и по Османи: За ИВЗ и ДУИ пред сѐ и над сѐ се парите и ништо друго

Пратеникот од редовите на СДСМ, Мухамед Зекири повторно даде свој коменар, но овој пат тој беше наменет за изјавата на Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи кој смета дека поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи не упатил закана кон Владата, туку легитимно бара помош. -Колку што е идиот и …

Повеќе

Зекири за повикот на Реисот: Криминалецот, криминалец останува

По заканите упатени од реисот Сулејман Реџепи кон владата дека ќе ги повлече повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош, со свој коментар на Фејсбук излезе и пратеникот од редовите на СДСМ, Мухамед Зекири. -Овој РЕЗИЛ место да помогне на граѓаните кои имаат потреба во …

Повеќе

Реисот се закани: Ако Владата не ни даде помош, ќе ги повлечам сите забрани за посета на џамиите

Ќе ги повлечеме повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош, вакви закани упати поглаварот на Исламската верска заедница, реисот Сулејман Реџепи, во гостување на емисија на верска организација. Реџепи вели дека пратиле порака до Османи како координатор на кризните штабови да им го дадат нивниот …

Повеќе