Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 2)

Архива на ознаки:

Казнети 412 лица за неносење маски

Полициските службеници во текот на изминатото деноноќие напишале 412 казни за неносење казни. -Во текот на изминатото деноноќие (30.06/01.07.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење личназаштита на лице регистрирани се412 прекршоци, се вели во соопштението од МВР. Министерството за внатрешни работи апелира до …

Повеќе

Полицијата досега напишала 22186 прекршочни за неносење маска

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 22186 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 672 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат во текот на изминатото деноноќи извршени се 98 контроли во објекти при што не се евидентирани објекти кои не ги …

Повеќе

ОЈО: Казни од 3.000 до 5.000 евра за пет физички лица и два угостителски објекти во Струга​

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против три лица кои не го почитувале полицискиот час и две правни и две физички лица кои послужувале гости во затворен дел на своите угостителски објекти. За обвинетите се предложени парични казни од 3 000 до 5 000 евра. – Тројца од обвинетите не …

Повеќе

Казнети 706 лица за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (17/18.06.2020 година) на територијата на Македонија на 274 лица им се издадени решенија за изолација, а 255 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што утврдено е дека четири лица не ја …

Повеќе

Финансиска полиција ќе бара лични карти на гостите во кафулињата

Пазарните инспектори заедно со претставници од финансиска полиција ќе вршат контроли во угостителските објекти. Отако објектите почнаа со работа се отвори прашањето кој ќе ги легитимира гостите дали ги почитуваат протоколите. Пазарните инспектори тврдат дека за тоа немаат овластување, а истото го посочија и угостителите, поради што побараа од надлежните …

Повеќе

За 24 часа казнети 1 068 лица за неносење маски

Мерката за неносење лична заштита на лице ја прекршиле 1068 граѓани во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија. На 125 лица им се издадени решенија за изолација, а 167 потпишале изјави за самоизолација, соопштија денеска од МВР. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај …

Повеќе

МВР: За 24 часа казнети 641 лицe кои не носеле маски

Од страна на полициските службеници до сега констатирани се вкупно 6404 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 641 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат извршени се 776 контроли во објекти при што евидентирани се 7 објекти кои не ги почитувале одлуките на владата. …

Повеќе

За 24 часа се регистрирани 585 прекршоци за неносење заштитна маска

Министерството за внатрешни работи информира дека во континуитет се преземаат мерки за контрола на почитување на одлуките на владата поврзани со справување со пандемијата од Ковид 19. Од страна на полициските службеници до сега констатирани се вкупно 4694 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 585 прекршоци во …

Повеќе

Жива музика, играње на маса, гушкање, затекнале пазарните инспектори во синоќешните контроли

Жива музика, играње на маса, гушкање. Ова, меѓу другото, го затекнале пазарните инспектори синоќа, додека вршеле контроли во угостителските објекти кои од вчера почнаа со работа. Инспекторите, како што соопшти директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, биле навредувани не само од страна на сопственици на локалите, туки и од …

Повеќе

МВР: Казнети 284 лица кои не носеле заштитни маски

Вкупно дваесет лица во земјава изминатото деноноќие не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 17 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки, информираат од МВР. Исто така, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 284 прекршоци. За …

Повеќе