Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 3)

Архива на ознаки:

Сопствениците до крајот на годинава да ја искористат можноста за бесплатно микрочипирање

Aгенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелира до сопствениците на домашни миленици, до крајот на годинава да ја искористат можноста и бесплатно да ги микрочипираат животните. За оваа намена, АХВ обезбеди 100.000 микрочипови, како дел од активностите за спроведување на тригодишната Стратегија за благосостојба на животните. Во информациониот систем на …

Повеќе

Најголемите стравови кај кучињата

Траумите кои ги преживеале во првите недели од животот оставаат длабоки траги кај кучињата, а понекогаш незаштитените и преплашени кученца подоцна стануваат агресивни и невротични. Иако психологијата на кучињата се уште не е доволно истражена, по нивното однесување може да се види во какво семејство живеат, дали патат и од …

Повеќе

Кучиња кои помагаат да имате подобро емоционално здравје

Миленичињата имаат неверојатна моќ да ни помогнат да бидеме поздрави, посреќни и да живееме подолго. Всушност, науката веќе со години тврди дека луѓето кои имаат миленичиња се ментално постабилни. Сопствениците кои избираат куче, без разлика дали е расно или мешано, се посреќни, посмирени и емоционално стабилни. Посвојувањето на куче од …

Повеќе

Три видови храна за луѓе која е дозволена и за кучиња

Вашето милениче ве гледа со милни очи додека јадете, но вие не сте сигурни дали смеете да му дадете од вашата храна. Вистина е дека постојат намирници кои не се наменети за кучиња, но има и такви кои се целосно безбедни и слободно можете да им ги додавате во храната. …

Повеќе

Уапсен убиецот на кучиња во скопски Аеродром

Скопјанец бил уапсен откако пукал во кучиња во парк во Ново Лисиче. „Синоќа во 02:45 часот во Полициска станица Аеродром бил лишен од слобода 69-годишниот И.Д. од Скопје. Постапувајќи по претходна пријава, полициски службеници излегле на местото на настанот и констатирале дека И.Д. во парк на булевар „Видое Смилевски Бато“ …

Повеќе