Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Џејми Ли Кертис пресреќна: Добив тегла мед од Атиџе (ФОТО)

Актерката Џејми Ли Кертис беше еден од најгласните поддржувачи на нашата „Медена земја“, без да ги штеди убавите зборови за Атиџе и за целиот тим кој го сними убедливо најуспешниот македонски филм. На Инстаграм, Кертис објави фотографија од препознатливиот мед на Атиџе, опушувајќи колку е пресреќна. „Изненадување. Подарок што трае. …

Повеќе

Феникс е фан на Атиџе, а таа сака да одмори од интервјуа и камери

На онлајн прес-конференцијата со екипата од „Медена земја“, кинематографот Самир Љума откри дека Жоакин Феникс, но и Тод Филипс, биле воодушевени од филмот „Медена земја“. „Хоакин Феникс е голем фан на Атиџе, како и Тод Филипс, режисерот на Џокер, но и уште многу други кои беа воодушевени од филмот. Се …

Повеќе

„Медените“ од Оскарите: Беше чест да бидеме номинирани меѓу сите овие филмаџии

Екипата на „Медена земја“ преку социјалните мрежи ѝ се обрати на македонската и светската публика која ја даде поддршката за филмот. Нивната објава ја пренесуваме во целост: „Пред сѐ, сакаме да се заблагодариме на сите што нѐ бодреа и веруваа во нас. Сепак, и покрај тоа што „Медена земја“ не …

Повеќе

„Паразит“ го доби Оскарот за Најдобар интернационален филм

„Медена земја“ не го освои Оскарот ниту во втората категорија во која беше номиниран, Најдобар интернационален филм. Во оваа категорија, во силната конкуренција, победи првиот јужнокорејски филм некогаш номиниран за Оскар, „Паразит“. Остануваат уште неколку категории, а на самиот крај на церемонијата ќе дознаеме и кој филм ќе ја освои …

Повеќе

Лора Дерн победи во категоријата за женска споредна улога

Лора Дерн го освои Оскарот за Најдобра женска споредна улога во филмот „Приказна за бракот“. И во оваа категорија се покажа дека предвидувањата на обложувалниците се точни, бидејќи таа беше главен фаворит, иако заедно со неа беа номинирани силни актерски имиња како Марго Роби и Кети Бејтс. Нашата „Медена земја“ …

Повеќе

„Американска фабрика“ го доби Оскарот за Најдобар документарен филм

„Медена земја“, за жал, иако испиша историја на македонската кинематографија, но и на самите Оскари, не успеа да ја добие статуетката за Најдобар документарен филм. Победник во оваа категорија, како што предвидуваа и обложувалниците, е „Американска фабрика“. Филмот беше дистрибуиран преку Нетфликс, а е во продукција на „Хајер граунд продакшн“, …

Повеќе

Атиџе даде кратко интервју на црвениот тепих (ВИДЕО)

На турски јазик, за медиумската компанија beIN, Атиџе Муратова го даде своето прво интервју на црвениот тепих. Таа, заедно со целата екипа на „Медена земја“, вечерва е во очекување на доделувањето на наградата во двете категории во кои филмот е номиниран. Едно е сигурно, Атиџе Муратова ги освојува сите симпатии …

Повеќе

„Медените“ подготвени: Еве како изгледаат на црвениот тепих (ФОТО)

Тамара, Атиџе, Самир, Љубо, Фејми, нашата медена екипа, зачекори на оскаровскиот црвен тепих. Цела Македонија со нетрпение го очекува моментот на прогласување на победниците во категориите Најдобар странски филм и најдобар документарен филм. На социјалните мрежи се појавија фотографии од екипата на „Медена земја“, а како и секогаш, Атиџе Муратова …

Повеќе

Кој ќе ја шминка Атиџе за Оскарите?

Документарниот филм „Медена земја“ е во трка за два Оскари, на вечерашната церемонија. Како што е веќе познато, екипата од Македонија е веќе пристигната во Лос Анџелес, а Атиџе ги освои срцата на сите присутни, како и на големите филмски ѕвезди. Македонките Мила и Љупка Арсовски, кои живеат и работат …

Повеќе

Оскаровска ноќ за „Медена земја“

Во театарот „Долби“ во Лос Анџелес ноќеска ќе бидат соопштени добитниците на Оскар за 2019 година во 24 категории, според гласањето на членовите на Американската филмска академија кое заврши во вторникот. „Медена земја“ е на чекор до Оскар во категориите документарец и интернационален филм. Петчлената авторска екипа  – режисерите Тамара Котевска …

Повеќе