Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 10)

Архива на ознаки:

МВР: Регистрирани 40 прекршувања на полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија на 70 лица им се издадени решенија за изолација, а 25 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација и не се евидентирани лица кои не ја почитувале мерката …

Повеќе

7 Мај – Ден на македонската полиција

Министерството за внатрешни работи денеска ќе го одбележи 7 Мај – Денот на македонската полиција. Свеченоста од 11.30 часот ќе се одржи во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“, каде што во присуство на раководството на МВР, вработени и поканети гости од дипломатскиот кор ќе се обрати министерот за внатрешни работи Наќе …

Повеќе

Нападната 47- годишна жена вработена како обезбедување во Управа за матични книги во Скопје

Вчера попладне била физички нападната 47- годишна жена која била вработена како обезбедување во Управа за матични книги во Скопје. „На 05.05.2020 во 15.33 часот во СВР Скопје, С.Н.(47) од Скопје пријавила дека околу 13.40 часот, додека извршувала работни задачи како обезбедување во Управа за матични книги на ул.„Кеј 13 …

Повеќе

Полицискиот час не го почитувале 55 лица, 42 се приведени

Вкупно 55 лица во целата држава во изминатите 24 часа не ја почитувале забраната за движење, при што биле приведени 42 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Според статистиката на МВР, во истиот период на 159 лица им се издадени решенија за изолација, а …

Повеќе

МВР: 25 лица не ја почитувале забраната за движење

Во текот на изминатото деноноќие од страна на министерството за внатрешни работи констатирано е дека: По однос на забраната за движење на ниво на целата држава 25 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 17 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни …

Повеќе

Хеликоптер на МВР се превртел кај Петровец, едно лице е со лесни повреди

„Денес околу 11.30 ч. пријавено е дека на стара платформа до Полициската станица на Г.П. „Меѓународен Аеродром Скопје“ од кога наполнил гориво хелихоптер на МВР M 17 од засега непознати причини при полетување паднал“ соопштуваат од МВР. Од МВР велат дека во него биле пет лица, а според првичните информации …

Повеќе

МВР: 55 лица не ја почитувале забраната за движење

Викендов се применуваше мерката за ограничување на движењето кое започнуваше во 14 часот и траеше до 05 часот наредниот ден. Граѓаните се одговорни, совесни и свесни. Генералната констатација е дека тие ги почитуваат мерките за ограничување на движењето, информира министерот за внатрешни работи Наќе Чулев. Во текот на изминатото деноноќие …

Повеќе

Деветнаесегодишно момче пронајдено мртво во напуштена куќа во Скопје

Вчера во 18:20 часот било пријавено дека на ул.„Перо Наков“, во напуштена куќа бил пронајден починат 19-годишниот Р.У. од Скопје, без траги на насилство. Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Скопје, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било дадено за обдукција.

Повеќе

МВР со апел: Внимавајте, повторно се испратени лажни покани за истраги

Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека денеска до одредени граѓани и правни лица повторно, како пред десетина дена, од страна на сторител кој лажно се претставува во име на државниот секретар Магдалена Несторовска, се упатени лажни покани во врска со наводна тековна истрага. – Апелираме до граѓаните да не …

Повеќе