Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 2)

Архива на ознаки:

Чулев: Службената белешка од Дончев ќе биде доставена до ОЈО

По разговорот со Ден Дончев, за снимката на која се појави и се гледа како тој става пари во ташна, полицијата веќе има  изготвена службена белешка, која во текот на денешниот ден ќе биде доставена до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција, најави денеска по посетата на СВР-Штип, министерот …

Повеќе

Регистрирани вкупно 24.155 прекршоци за неносење маска

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 24155 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 361 прекршоци во изминатото деноноќие, информираат од МВР. Во координација со Државниот пазарен инспекторат во текот на изминатото деноноќи извршени се 115 контроли во објекти при што не се евидентирани објекти …

Повеќе

Семејството на Чулев на државна сметка во Охрид

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев на денешната пре-конфереција одговарајќи на прашање дали тој заедно со своето семејство престојувал во владин објект во Охрид и дали ако би дошле ВМРО-ДПМНЕ на власт би мислеле прво за партијата и за самите себе па на крајот за државата, министерот изјави потврдно, но дека …

Повеќе

Чулев: Мицкоски и Андоновски ја прекршија владината уредба и ја признаа грешката

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев на денешната прес -конференцја истакна дека тоа штолидерот на опозициската партија Христијан Мицкоски, којашто го предложила за министер за внатршени работи и неговиот советник  Љупчо Андоновски, се повикани на разговор во полициска станица, зборува за неселектитен пристап. „Повикувањето на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, …

Повеќе

МВР: Регистрирани 475 прекршоци за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 475 прекршоци. Министерството за внатрешни работи денеска апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

Повеќе

Полицијата досега напишала 22186 прекршочни за неносење маска

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 22186 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 672 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат во текот на изминатото деноноќи извршени се 98 контроли во објекти при што не се евидентирани објекти кои не ги …

Повеќе

МВР: Издадени решенија за изолација на 366 лица

Во текот на изминатото деноноќие казнети се 643 лица за неносење маска, соопшти МВР. Во истиот период на територијата на државата на 366 лица им се издадени решенија за изолација, а 125 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и …

Повеќе

ВИДЕО: Се тепале со дрвени стапови среде улица поради паркинг во Облешево

Идентификувани се  учесниците во тепачката во селото Облешево. Продавачи на зеленчук поради расправија за паркирање на возилата се степале со дрвени стапови среде улица. Вчера околу  12:15 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на автобуското стојалиште во село Облешево, поради меѓусебни недоразбирања околу паркирање возила, бил нарушен јавниот ред …

Повеќе

МВР ја затвори истрагата за Мицкоски, доказот потврдувал дека наодите се различни од перцепцијата во јавноста

Началникот на Секторот за внатрешни работи од Скопје, Ристо Ставревски на денешната прес конференција информираше дека од страна на Министерството за внатрешни работи целосно е затворена истрагата поврзана со обвинувањата за кршење на мерките поврзани со Ковид19 од страна на Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Постои разлика помеѓу информациите …

Повеќе

Битолчанка пронајдена мртва во нејзиниот стан

Вчера утрината во околу 09:00 часот во СВР Битола, Ц.И. од Битола пријавила дека во стан ул. „Пецо Божиновски“ во Битола сопственост на нејзината мајка Љ.П.(86), која имала здравствени проблеми, истата ја пронашла почината. „Од доктор од итна медицинска помош била констатирана смрт. По наредба на јавен обвинител, телото на …

Повеќе