Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 20)

Архива на ознаки:

Чулев: Во изминативе две декади жените од МВР покажаа една издржана амбициозност и стручност

Мое лично убедување е дека во изминативе две декади жените, независно дали зборуваме за општествениот или за институционален ангажман, а во конкретниов случај за Министерството за внатрешни работи, покажаа една издржана амбициозност, поткрепена со соодветна и квалититена наобразба и стручност, докажувајќи дека можат и знаат, подеднакво со таканаречениот – „посилниот …

Повеќе

Двајца тинејџери нападнати во скопски ресторан

Двајца тинејџери биле нападнати од две лица во ресторан во скопско Марино. Рано утринава во 01.00 часот во СВР Скопје, Н.П.(44) од село Марино, скопско, пријавил дека околу 00.05 часот на тераса од угостителски објект на булевар „Трета македонска бригада“ неговиот 17-годишен син и М.И.(18) од село Јурумлери, скопско, биле …

Повеќе

Скопјанец нападнат на крстосница, пред неговиот малолетен син

Синоќа во СВР Скопје Д.К. (40) од Скопје пријавил дека околу 23 часот на крстосницата од булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ со булеварот „Јане Сандански“, додека со неговиот малолетен син биле запрени во неговото возило на црвено светло на семафорите, две лица со тврди предмети го оштетиле возилото и се обиделе …

Повеќе

Украдено БМВ во Чаир

На 07.03.2020 во 21.00 во Полициската станица Чаир, А.А.(23) од Скопје пpијавил дека во периодот од 21.00 часот на 06.03.2020 до 20.00 часот на 07.03.2020 на ул.„Хо Ши Мин“ нeпознат сторител го одзел неговото патничко возило „бмв“ со скопски регистарски ознаки. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Повеќе

Разбојничка кражба во селото Сливник: Додека таткото бил во Италија од ќерките го украле златото

Две лица доцна синоќа извршиле разбојничка кражба во селото Сливник. Додека сопственикот на куќата бил во Италија, а неговите четири ќерки во домот, крадците преку прозорецот влегле внатре. Тие со пиштол и тврд предмет им се заканиле на женските лица и одзеле златен накит и часовник, по што побегнале, информираат …

Повеќе

Двајца браќа од Батинци се истепале пред нивната куќа

Вчера во 21.05 часот во Полициската станица Драчево, Г.Д.(59) од с.Батинци, пријавил дека во 18.00 часот пред неговата куќа во с.Батинци неговите синови А.Д.(28) и М.Д.(37) го нарушиле јавниот ред и мир со физичка пресметка, велат од МВР. Сочинети се два записници за констатиран прекршок по член 11 од Законот …

Повеќе

Полицијата уапси силувач, една година се криел во планина

Изминатава ноќ, скопските полицајци уапсиле осомничен за силување кој се крие во планина меѓу скопските села Паничари и Буковичк, пренесува Нетпрес. Уапсениот скоро една година бил во бегство, по него била распишана и потерница. Тој направил импровизирано живеалиште во планината, каде што и престојувал изминатава една година. Повеќе инфорамции наскоро.

Повеќе

Обвинение за убиство во обид: Со 2,97 промили алкохол го тепал пријателот со дрвен стол

Основното јавно обвинителство во Велес поднесе обвинителен акт против лице на 60-годишна возраст од Богданци за кривично дело „Убиство“ од член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Обвинителството со поднесување на обвинението во Основниот суд Велес достави и предлог за продолжување на определената …

Повеќе

МВР доби донација од 20 возила од германското министерство за внатрешни

Донација од 20 возила од марката „дачија“ и „рено“ во вкупна вредност од 287.557 евра од Министерството за внатрешни работи на Сојузна Република Германија денеска и беше предадена на македонската полиција. Возилата, како што информираат од МВР, ќе им бидат дадени на користење на полициските службеници од граничната полиција. -Соработката …

Повеќе

Исчезна малолетно девојче во Кавадарци

Четиринаесетгодишна скопјанка исчезнала од Кавадарци, информираше Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. – Синоќа во 22:15 часот во Одделението за внатрешни работи Кавадарци, вработена во јавната установа Меѓуопштински центар за социјални работи Кавадарци пријавила дека околу 19.30 часот од „Мал групен дом за деца од ризик” во Кавадарци самоволно се …

Повеќе