Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 30)

Архива на ознаки:

Кој е Наќе Чулев, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за технички министер во МВР?

Поранешниот прв човек на Агенцијата за разузнавање, Наќе Чулев е новиот предлог на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за технички министер во Министерството за внатрешни работи. Тој на оваа функција беше од 2013 година до 2017 година, како кадар избран од поранешниот претседател Ѓорге Иванов. По завршувањето на мандатот, од 2017 …

Повеќе

Мицкоски: За да не се одложат изборите ќе предложам нов кандидат за МВР

Сведоци сме на проблематизирање на техничката влада, пред се на избор на професионалното решение за МВР. Тоа е системот кој отфрла професионалци, рече лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој вели дека премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Оливер Спасовски се ставиле во улога на Уставен суд, но и дека нивното …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ до последен момент калкулира со новиот предлог за министер на МВР

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на само ден пред одлуката за избор на техничка влада, калкулира со новиот предлог за кандидат за министер за внатрешни работи. Имено, како што информираат од партијата, сеуште се дебатира за имињата и одлуката кој ќе биде новиот предлогот за министер на МВР. Од владечката СДСМ пак очекуваат …

Повеќе

Починала 47 годишна скопјанка на паркингот кај поликлиниката „Јане Сандански“

Четириесет и осумгодишна скопјанка починала вчера на паркингот меѓу поликлиниката „Јане Сандански“ и црквата „Св. Илија“ во Скопје. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека 48-годишната Ф.Ц. починала во патничко возило „Хјундаи туксон“. Жената била донесена од нејзиниот сопруг Е.Ц. Од лекар на Итната медицинска помош е констатирана смрт, а …

Повеќе

Уапсени тројца скопјани, полицијата им нашла марихуана, таблети и тврда материја

Утрово во 05:15 часот на ул.„Илинден“ во Скопје, биле уапсени три лица бидејќи кај нив биле пронајдени опојни дроги, известува Министерството за внатрешни работи. Од таму појаснуваат дека полициските службеници ги лишиле од слобода В.М.(29), С.С(22) и А.Ж.(30), сите од Скопје, затоа што при извршен преглед кај нив била пронајдена …

Повеќе

Нападнато 16 годишно момче во угостителски објект во Скопје

Во 05:00 часот утрово во угостителски објект на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ физички било нападнато 16-годишно момче, известува Министерството за внатрешни работи. Случајот го пријавил 46-годишниот Д.Т. ротидел на момчето во 08:00 часот. Од МВР известуваат декасе преземаат мерки за расчистување на случајот.

Повеќе

Два дена до техничката влада, власта и опозицијата без договор за технички министер во МВР

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера телефонски разговарале за името на техничкиот министер за внатрешни работи, кој за два дена треба да биде избран во Собранието. Иако премиерот Заев му појаснил на Мицкоски дека предложениот кандидат е противуставен, бидејќи е воено лице, …

Повеќе

Промовирана новата Единица за интервентна полиција

Промовирана новата Единица за интервентна полиција што ќе делува на територијата на градот Скопје, а ќе работи во состав на Секторот за внатрешни работи во Скопје. Единицата е формирана од досегашната Единица за јавен ред и мир, Единицата за прв одговор и интервенција Алфи и Единицата за асистенции, спровод и …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ до четврток ќе каже кој ќе биде технички министер за внатрешни работи

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ до четврток, на еден ден пред изборот на преодната влада ќе го каже конечниот збор за технички министер за внатрешни работи, тврдат извори на Локално од белата палата. Нивните размислувања доаѓаат по големиот пропуст кој опозициската партија го направи со предлогот на лидерот Хирстијан Мицкоски за технички министер, …

Повеќе

Зибери: Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ води кон прашањето дали сакаат да го блокираат изборниот процес

Обид за пролонгирање на изборите и противуставно кадровско решение. Вака аналитичарите го коментираат предлогот на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за технички министер за внатрешни работи. Правникот и поранешен пратеник, Насер Зибери во изјава за Локално вели дека кадровското решение е противуставно, но се сомнева дека не може да …

Повеќе