Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 35)

Архива на ознаки:

Оливер Спасовски ќе биде премиер во техничката влада

Раководството на СДСМ ја прифатило одлуката на премиерот и партиски лидер Зоран Заев на премиерското столче 100 дена пред избори да седне вицепремиерот и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, потврдуваат партиски извори на Локално. Спасовски, кој е близок соработник на Заев и еден од потпретседателите на СДСМ треба да …

Повеќе

Советникот на Мицкоски со пушка си го нападнал соседот

Советникот на Христијан Мицкоски и поранешен македонски амбасадор во Словенија, Томи Димитровски вчера попладне, околу 15:30 часот репетирал пушка вперена кон неговиот сосед, дознава Локално. Кај него, по пријавата од страна на соседот А.Д., биле пронајдени и повеќе парчиња муниција и оружје, за кои се проверува дали Димитровски има дозвола. …

Повеќе

Спасовски: Само добро опремена полиција може да гарантира безбедност на границите

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во рамките на вториот ден од официјалната посета на Словенија изуринава го посети граничниот премин „Обрежје” на хрватско-словенечката граница. Придружуван од заменик министерот за внатрешни работи на Словенија, Спасовски беше директно запознаен со работата на словечката гранична полиција, во делот на спречување на илегалните …

Повеќе

Четворица малолетници приведени за нападот со нож на дете во Бутел

 СВР Скопје ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца на возраст од 16 години, еден на возраст од 15 и еден на возраст од 12 години), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“ и против С.О., татко на 12-годишникот, поради постоење основи на сомнение …

Повеќе

Побаран притвор за едно од уапсените лица во вчерашната акција на МВР

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од чл.396 ст.1 од Кривичниот законик, велат од Обвинителството. „Во својот дом во Арачиново …

Повеќе

Пред акцијата, полицијата уапсила лице кое се барало за издржување на затворска казна

Пред големата акција која со почеток во 5 часот утрово ја спроведе Министерството за внатрешни работи, а во која беа уапсени десет лица, уапсени биле уште две лица, едно кое се барало за издржување на затворска казна и уште едно кај кое биле пронајдени 1,5 килограми марихуана. „Исто така, при …

Повеќе

Дел од уапсените во акцијата се поврзани со пукањето во Палас, потврди МВР

Дел од приведените од денешната голема акција на МВР се врзани со пукањето во Александар Палас, потврди Сузана Прањиќ Талевска од МВР. Таа додаде дека лицата се можни членови на криминлани групи во регионот на Скопје. „При претресите биле пронајдени и одземени  патнички моторни возила, пиштоли, пушки, рамки за муниција …

Повеќе

Акцијата на МВР поврзана со пукањето во Палас

Полициската акција која од утрово се одвива во Грчец, Арачиново и неколку други локации во Скопје е поврзана со пукањето во хотелот Александар Палас, за што веќе е поднесена кривична пријава за четири лица, велат неофицијално извори на Локално. Според неофицијалните информации, полицијата е во потрага по лицата кои пукале, …

Повеќе

Полициска акција во Грчец и неколку други локации во Скопје

На неколку локации во Скопје се случува голема полициска акција, велат извори на Локално од Министерството за внатрешни работи. Од таму само ја потврдуваат веста за акцијата, но не откриваат повеќе детали. Меѓу локациите е и селото Грчец, каде се забележува големо полициско присуство. Од МВР само кратко додаваат дека …

Повеќе

Кривична за стружанец за трговија со оружје

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против С.Л. (53) од селото Долна Белица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“. Како што стои во соопштението на МВР,  на 19.07.2019 полициски службеници извршиле претрес во …

Повеќе