Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 4)

Архива на ознаки:

МВР објави листа на лица на кои не може да им се достават решенија за прекршоци

Министерството за внатрешни работи на својата веб страна денеска објави листа со имиња и презимиња на 35 физички и правни лица на кои не може да им бидат доставени решенија за извршени прекршоци. – Се повикуваат овие физички и правни лица, во рок од осум дена од денот на објавувањето …

Повеќе

Казнети 706 лица за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (17/18.06.2020 година) на територијата на Македонија на 274 лица им се издадени решенија за изолација, а 255 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што утврдено е дека четири лица не ја …

Повеќе

Уапсен сопственикот, угостителски објект во Тетово работел и после полноќ

Тетовската полиција и Државниот пазарен инспекторат ноќеска десетина минути по полноќ при контрола на улицата „29 Ноември“ увиделе дека работи угостителски објект иако согласно прописите во време на епидемијата овозможено е работење на локалите само до 22 часот. Во содејство и координација со инспекторатот биле извршени контроли во 11 угостителски …

Повеќе

МВР: Издадени 336 решенија за изолација

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 16127 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 633 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат во текот на изминатото деноноќи извршени се 337 контроли во објекти при што евидентиран e 1 објект коj не ги …

Повеќе

МВР: 199 лица потпишале изјави за самоизолација

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 15494 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 559 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат во текот на изминатото деноноќи извршени се 239 контроли во објекти при што не се евидентирани објекти кои не ги …

Повеќе

Во МВР позитивно 41 лице на коронавирусот, 180 вработени во самоизолација

Во моментов во МВР има 41 лице позитивно на Ковид-19, а 180 вработени се во самоизолација, изјави за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, Тони Ангеловски, портпарол на МВР. Тој напомена дека по епидемиолошката анкета констатирано е дека пет лица треба да бидат во самоизлоцаија наредниве 14 дена. -Бројката на заболени …

Повеќе

Државниот секретар на МВР и четворица вработени одат во самоизолација

Пет лица меѓу кои и државниот секретар во Министерството за внатрешни работи Магдалена Несторовска одат во самоизолација во домашни услови во рок од 14 дена, а останатите 62 анкетирани лица се враќаат на работно место со почитување на мерките, откако вчера беше утврдено дека двајца вработени во бифето на првата …

Повеќе

МВР: Во државен карантин се спроведени 235 лица

Од страна на полициските службеници во изминатиот викенд: Констатирани се вкупно 2536 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 620 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат извршени се 1166 контроли во објекти при што евидентирани се 7 објекти кои не ги почитувале одлуките на …

Повеќе

Вработени во бифето на МВР заразени со коронавирус

Двајца келнери вработени во бифето во МВР се заразени од коронавирусот , а деновиве ги послужувале дополнителната министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска и директорот на Јавна безбедност Сашо Тасевски. -Од страна на стручните служби во МВР е остварен контакт со епидемиолози и во тек е преземање на понатамошни мерки, …

Повеќе

Над 800 казни за неносење маска

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 14315 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 845 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат извршени се 571 контроли во објекти при што евидентирани се 2 објекти кои не ги почитувале одлуките на владата. Во …

Повеќе