Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 5)

Архива на ознаки:

МВР: Во изолација 790 лица, шестмина не ја почитувале

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија на 790 лицa им се издадени решенија за изолација, а 214 лицa потпишале изјави за самоизолација, соопшти МВР. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што е констатирано дека шест лица …

Повеќе

Чулев: Денешната одлука на Пендаровски отвора сомнеж дека е донесена од политичко влијание

По денешната прес конференцијата на Претседателот Пендаровски на фејсбук се огласи и техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев кој вели дека носењето на одлуки тераба да биде во интерест на здравјето на граѓаните. Неговиот статус ви го пренесуваме во целост: „Прво, носењето на одлуката за непродолжување на вонредна состојба …

Повеќе

МВР: Казнети 1022 лица за неносење маски

Од страна на полициските службеници до сега констатирани се вкупно 12399 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 1022 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат извршени се 388 контроли во објекти при што евидентирани се 3 објекти кои не ги почитувале одлуките на владата. …

Повеќе

За 24 часа казнети 1 068 лица за неносење маски

Мерката за неносење лична заштита на лице ја прекршиле 1068 граѓани во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија. На 125 лица им се издадени решенија за изолација, а 167 потпишале изјави за самоизолација, соопштија денеска од МВР. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај …

Повеќе

Ќе платат казна: Петмина велешани обвинети за непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство во Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање казнени налози за пет лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. -Обвинителството на Судот му предложи на обвинетите за стореното кривично дело да им изрече парични казни во висина …

Повеќе

Маски не се носат, за еден ден фатени 1143 лица што не ја почитувале мерката

Од страна на полициските службеници до сега констатирани се вкупно 10299 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 1143 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат извршени се 427 контроли во објекти при што евидентирани се 5 објекти кои не ги почитувале одлуките на владата. …

Повеќе

Засилени контроли од МВР во таргетираните подрачја со поголем број на новозаразени со Ковид 19

Владата на вчерашната седница одлучи да нема полициски час, откако Комисијата за заразни болести во понеделникот достави предлог до Владата за полициски час во местата каде има најголем број заболени. Наместо тоа, ги задолжи МВР и инспекторатите да вршат засилени контроли во подрачјата со поголем број новозаболени од коронавирус. Владата …

Повеќе

Маж пронајден починат на нива до трактор во Дреново

На нива во село Дреново, Кавадаречко, до трактор „ИМТ 539“, вчера бил пронајден починат И.Ј.(71) од селото. Лекар од Итна медицинска помош Кавадарци констатирал смрт без траги на насилство. Портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски информира дека случајот вчера околу 17.00 часот бил пријавен во Полициска станица Кавадарци. По наредба …

Повеќе

Парична казна за 975 лица за неносење маски

Од страна на полициските службеници до сега констатирани се вкупно 9156 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 975 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат извршени се 383 контроли во објекти при што не се евидентирани објекти кои не ги почитувале одлуките на владата. …

Повеќе

Пет лица се степале во двор во Скопје за време на полициски час

  Вчера вечерта за време на полициски час во 23:00 часот било пријавено дека во двор на ул. „Мелничка“, поради претходно меѓусебно нетрпение, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу С.З.(42), М.В.(27), М.З.(37), И.З.(42) и К.З.(65). -Сочинети биле записници за констатиран прекршок по член 11 од Законот …

Повеќе