Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

И официјално ова е најдоброто место за набљудување на ѕвезденото небо

Малиот остров во Тихиот океан Ниуе, можеби е најдоброто место на Земјата за гледање на ѕвездите, пишува CNN. Ниуе, полинезиски остров на пола пат меѓу Фиџи и Куковите острови, доби признание од Меѓународното здружение за темно небо, организација која рбаоти на запирање на светлосното загадување и давање на можност на …

Повеќе

Пејачот со плачење ја напуштил сцената: Не можам да пеам повеќе

Елтон Џон во неделата морал да го прекине концертот во Оукленд, Нов Зеланд, бидејќи гласот го изневерил и со плачење ја напушти сцената. „Потполно го изгубил гласот. Не можам да пејам. Многу ми е жал“, рекол тој напуштајќи ја сцената додека публиката го испратила со овации. Пејачот потоа на Инстагран …

Повеќе

Бројот на загинати во вулканската ерупција на Нов Зеланд се зголеми на 19 жртви

Бројот на загинати во ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд се зголеми на 19, откако уште едно лице ноќеска почина во болницата во Окланд, соопшти денеска локалната полиција. Во моментот на ерупцијата на вулканот на 9 декември, на островот имало 47 лица, од кои 13 починале веднаш, додека повеќе од …

Повеќе

Активноста на вулканот на Нов Зеланд ја одложи потрагата по жртвите

Вулканот на Нов Зеланд денеска повторно исфрли пареа и кал при зголемена активност, што доведе до ново одложување на потрагата по телата на жртвите од смртоносната ерупција пред два дена. Вулканската активност на Белиот остров се зголеми утринава, проследена со исфрлање на пареа и кал, што не е забележано од …

Повеќе

Полицијата на Нов Зеланд почна криминалистичка истрага

Полицијата на Нов Зеланд денеска соопшти дека покренува криминалистичка истрага за смртта на туристи на вулканскиот Бел остров. По вчерашната ерупција на вулканот потврдени се пет смртни случаи, додека осум лица се водат како исчезнати, додека нестабилните услови на островот ја отежнуваат потрагата. На островот за време на ерупцијата имало …

Повеќе

По ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд 11 австралиски државјани се водат како исчезнати, 13 се хоспитализирани

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави денеска дека 11 државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд. Се претпоставува дека тројца од петте жртви од ерупцијата се австралиски државјани, истакна Морисон. – Стравувам дека информациите ќе бидат и полоши во текот …

Повеќе