Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Ременски: Не смее да се доделува овластување на лица, кои не се со закон овластени, да легитимираат граѓани

„Келнер или сопственик на локал може да побара лична карта од лице само ако се сомнева дека станува збор за малолетник кој нарачува алкохол Во ниту еден друг случај!“, вели потпретседателка на СДСМ, Фросина Ременски, во пост на Фејсбук го истакна својот став за мерката која предизвика и реакции во …

Повеќе

Ременски кон Русковска: Во вршење на службена должност пријавив криминал од 2,4 милиони поради тоа бев суспендирана

По вчерашната изјава на  обвинителката Русковска дека секој кој што има сознанија,  за сторено кривично дело од страна на кого било, мора да го пријави или во полиција или во Обвинитество, или во спротивно самиот прави кривично дело, преку Фејсбук статус поранешната потпретседателка на СДСМ и на македонското Собрание, Фросина …

Повеќе

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце Делчев. – Фактот дека Гоце Делчев е наша историска константа вткаена во нашата државност и во нашата …

Повеќе

Ременски: Екс-директорот на УБК, Николовски живее во куќата на адвокатот на Орце Камчев

Антикорупциска комисија работи на предметите и веќе ги има констатирано дел од работите што и јавно ги изнесував. Се уверив дека членовите на Комисијата имаат преземено сериозни чекори и дека реално можам да очекувам исход од моите пријави, изјави пратеничката Фросина Ременски откако со членовите на ДКСК претпладнево ги разгледале …

Повеќе

Ременски: Ставањето на судски процес во културно-историски контекст преку мислата на Гоце Делчев е непотребно

Ставањето на кривично-правен настан и судски процес во културно-историски и идеолошки контекст од пред повеќе од еден век, преку мислата на Гоце Делчев “за предавствата …” од страна на обвинител е повеќе од непотребно за ова наше и без тоа подделено општествено ткиво и тоа никому не помага, напротив, напиша …

Повеќе

Ременски: Недозволено е изнуда на исказ, особено ако тој е невистинит

Обврска на секое службено лице и јавен обвинител е да користи законски начини за обезбедување на докази во истражна и кривична постапка, вели во изјавата за Локално.мк поранешната пратеничка Фросина Ременски по денешниот исказ од страна на обвинетиот Бојан Јовановски дека му нуделе слобода доколку каже дека Ременски земала пари …

Повеќе

Ременски: Немам никаква допирна точка ниту со Камчев, ниту со „Империја“ (ВИДЕО)

„Бидејќи се вадеа од контекст пораките од страна на некои новинари кои не ме побараа да дадам свое мислење за таа преписка, сакам да кажам дека најодговорно, по целосна материјална и кривична одговорност, можам да кажам дека ниту во директна, ниту во индиректна релација и врска немам никаква допирна точка …

Повеќе

Ременски во Обвинителство дава исказ за „Меѓународниот сојуз“

Пратеничката Фросина Ременски денеска пристигна во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, каде треба да даде исказ за истрагата во врска со случајот „Меѓународен сојуз“. „Јас никогаш не молчам за ништо“, рече Ременски при влегувањето во Обвинителството. Ременски вчера по излегувањето од Обвинителството, каде вршеше увид на доказниот …

Повеќе

Ременски: Видов се, само докази не

„Јас го остварувам моето право согласно законот. Не би коментирала за доказите бидејќи тоа е надлежност на институциите. На сите прашања ќе одговорам кога ќе дадам исказ пред Обвинителство“. Ова го изјави пратеничката Фросина Ременски по излегувањето од Обвинителството, а во врска со сомненијата за измама и перење пари во …

Повеќе

Ременски: Ќе ги објавам сите поднесоци ставени во фиока потпишани со мое име и презиме и откриени злоупотреби

Пратеничката и потпретседателка на Собранието на РСМ, Фросина Ременски по денешното видео-обраќање на премиерот Зоран Заев во кое повикува на „расчистување со нечесните судии и обвинители“, сподели дека и таа ќе даде свој придонес во име на овој повик и ќе ги објави јавно сите поднесоци ставени во фиока потпишани …

Повеќе