Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Филипче: Родителите на деца кои се во ризична група, може да бидат изземени од обврската да се вратат на работа

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и министерот за здравство Венко Филипче, денеска во Владата на Република Северна Македонија се сретнаа со тројца родители, претставници на родителите кои ја користеа мерката за продолжено породилно отсуство поради пандемијата со КОВИД-19. Министерот Венко Филипче истакна дека секоја новодонесена мерка отвора …

Повеќе

Здружението „Една може“: Да се реши проблемот на самохраните родители кои мора да одат на работа, а нема кој да им ги чува децата

Здружението за унапредување на правата на самохраните мајки „Една може!“ преку соопштение бара од надлежните органи, националните институции, одлучувачките тела и локалните самоуправи, а во овој период и од Владата, Кризниот тим за постапување во вонредни состојби и Министерството за труд и социјална политика, да се реши проблемот на самохраните …

Повеќе

Владата одлучи: На работа се враќаат родителите на деца до 10 години и вработените во институции поврзани со изборите

Според одлуката на Владата, на работните места и во редовен работен процес се враќаат само родителите на деца вклучени во воспитно-образовниот процес во училиштата и вработените во институциите надлежни и со зголемен обем на работа за време на изборниот процес. На 74-тата седница одржана вчера, Владата донесе Одлука за изменување …

Повеќе

Филипче: Родителите со деца помали од 10 години имаа легитимно право да не одат на работа

-Родителите кои имаат деца помали од 10 години имаа легитимно право да ги чуваат дома и да не одат на работа, а за отворањето на градинките нема да брзаме. рече на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Како што кажа Филипче планот за отворање на градинките е утврден заедно …

Повеќе

Родителите согласни: Само со јак имунитет може да се избориме против корона, не со вакцина

Додека научниците и фармацевтските компании се во потрага по вакцина за коронавирусот, ги прашавме македонските граѓани: Дали би ги вакцинирале децата против коронавирусот? Голем дел од родителите кои беа дел од анкетата изјавија дека ќе чекаат да видат, какви ќе бидат препораките,па врз основа  на нив  ќе ја донесат својат …

Повеќе

Вработените се тестираат, градинките се дезинфицираат: Родителите во прашалници, за начинот на згрижување

Голем дел од градинките пополека се подготвуваат да ги отворат вратите за згрижување на малите дечиња. Дел од нив веќе телефонски или по писмен пат им поставуваат прашања на родителите, за тоа дали имаат потреба веднаш да бидат згрижени нивните дечиња во градинка,штом се укине мерката за отсуство од работа …

Повеќе

МТСП: Видувањата на децата со родителите да се одржуваат во договор меѓу двајцата родители

Министерството за труд и социјална политика, во врска со начинот на одржување на контактите на децата со родителите со кои не живеат, во услови на пандемија од корона вирусот, потсетува дека согласно со Законот за семејството, родителското право го вршат родителите заедно, во согласност со потребите и интересите на децата …

Повеќе

Не издржаа раздвоени: Се смири познатиот пар

Во октомври минатата година одлучија да ја паузираат својата врска, но се чини дека не можат еден без друг. Имено, како што за Entertainment Tonight откри извор близок до парот, Кајли Џенер и Травис Скот се повторно заедно и тоа во последниве неколку недели. „Двајцата никогаш не престанаа да се …

Повеќе

Родители, социјални работници и полицајци викендов патролираа низ угостителските објекти во Гевгелија

Мешовити екипи од родители, социјални работници и полицајци викендов патролираа низ угостителските објекти во Гевгелија со цел да видат каде и во какви услови се забавуваат младите, кои угостителски објекти најчесто ги посетуваат и колку се почитува забраната за точење алкохол на малолетници и нивното присуство во локалите по полноќ. …

Повеќе

Тарантино и Даниела Пик го добија своето прво бебе

Режисерот Квентин Тарантино (56) потврдил дека неговата сопруга Даниела Пик (36) се породила и дека станале родители на машко бебе. Како што наведува ТМЗ, бебето се родило во Тел Авив, Израел, на 22 февруари 2020 година. Веста за раѓањето во болница во Тел Авив ја пренесе Јерусалем пост. Даниела е …

Повеќе