Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Правните лица кои ќе остварат донации преку Solidarnost.gov.mk ослободени од данок и со олеснета постапка

Додека светот повеќе од 5 месеци се соочува со пандемијата од Ковид-19, а компаниите се пред финансиски колапс, истовремено сведоци сме и како голем дел од бизнис секторот ја покажува својата општествена одговорност на дело, солидаризирајќи се со здравствените работници кои неуморно и пожртвувано работат за полесно надминување на кризата …

Повеќе

Каде одат донираните средства од веб-платформата solidarnost.gov.mk?

Глобалната економија моментално се справува со една најтешките финансиски кризи досега како резултат на пандемијата на коронавирус, а пак владите во државите низ целиот свет преземаат мерки за справување со здравствените и финансиските последици. Од друга страна, напорите за ставање крај на корона-кризата и заздравувањето на домашните економии практично насекаде …

Повеќе

„Солидарноста е темел на иднината“ е новиот мурал во Дом на Култура во Ченто

„Солидарноста е темел на иднината“ е насловен новиот мурал кој во рамки на годинешното отворање на АКТО-Фестивалот на современа уметност, беше нацртан на Домот на Култура во скопската населба Ченто. Автор на муралот е Владимир Милиќ, а е направен во партнерство со Културно Ехо Скопје и Општината Гази Баба. „Да …

Повеќе

Османи: Со солидарност ќе излеземе посилни од кризата

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на Национален координатор за распределба на странска помош во земјава денеска, одржа видео конференциски состанок со Амбасадорите на земјите членки на ЕУ во земјава, во насока на претставување на потребите, согледување на можностите и соодветна координација на донациите …

Повеќе

СДСМ: Со економските мерки им се помага на работниците, ги спасуваме работните места

СДСМ го поддржува вториот голем пакет економски мерки за справување со економската кризата, вреден 200 милиони евра, што го донесе Владата и го поздравува фактот што се усвоени голем дел од економските мерки што ги предложивме, велат од партијата. Оттаму додаваат дека со мерките, кои имаат за цел да го …

Повеќе

Заев: Најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на кризата

Повикувам на солидарност кај граѓаните, во вакви услови на здравствена и економска криза. Секако најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на состојбите и затоа кратењето кај тие што земаат најголеми плати е најголемо, а потоа следуваат оние со помали плати. И она што е важно, тоа е предложено …

Повеќе