Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Осум години затвор за поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески доби осум години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување за случајот „Транспортер”. Првостепената пресуда за овој предмет кој го покрена Специјалното јавно обвинителство, ја изрече судијката Добрила Кацарска, а странките имаат право на жалба до Апелацискиот суд во Скопје. Останатите обвинети дел добија …

Повеќе

Утре се очекува пресуда за Владимир Талески обвинет во „Транспортер“

По речиси четиригодишно судење, утре се очекува пресудата за предметот „Транспортер“ во кој обвинети се поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески, поранешниот секретар Слободан Бончановски, 19 директори на основни и средни училишта, како и управители на автопревозни фирми. Предметот беше отворен од стран на Специјалното јавно обвинителство, а го водеше …

Повеќе

Отсуството на обвинетиот Владимир Талески го одложи судењето за „Транспортер“

Судското рочиште за „Транспортер“ се одложува за 4 март поради отсуство на обвинетиот Владимир Талески, кој за тоа доставил медицинска документација. Судијката Добрила Кацарака, рече дека нема да прифати одложување на рочишта со секоја доставена медицинска документација и го извести бранителот дека ќе побара проверка и доколку обвинетиот можел да …

Повеќе

Завршни зборови за „Транспортер“ на 2 март

Судењето за случајот „Транспортер“ продолжува на 2 март, кога треба завршни зборови да дава обвинителството. Судот го отповика денешното рочиште за да можат страните да се подготват за завршните зборови. Во „Транспортер“ обвинети се поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески и уште 20-тина лица за злоупотреба на службената положба во врска …

Повеќе