„Тајмс“: Проблемите со снабдувањето на британски бензински пумпи ќе продолжат уште еден месец

од Vladimir Zorba

Бензинските пумпи во Велика Британија сигурно ќе се соочат со прекини во снабдувањето уште еден месец, дури и ако луѓето престанат да купуваат во паника и покрај привремените знаци дека ситуацијата почнува да се подобрува, пишува „Тајмс“ во средата, повикувајќи се на извори од индустријата.

Прекините во снабдувањето со гориво ќе продолжат бидејќи е потребно време за полнење на резервоарите на бензинските пумпи, а британската компанија за нафта и гас „БП“, која беше прва што ги нормализира испораките на нафта поради недостаток на возачи на камиони за гориво, ќе продолжи да има проблеми во текот на следниот месец, пишува „Тајмс“.

Паника почна да се шири меѓу жителите на Обединетото Кралство на 23 септември кога „БП“ затвори неколку бензински пумпи поради проблеми со снабдувањето со гориво.

Од корпорацијата објаснија дека со недостаток на возачи на камиони кои доставуваат гориво до станиците. Други компании се соочија со истиот проблем.

Иако имаше проблеми со снабдувањето на само неколку десетици од 1.200 бензински пумпи на „БП“ низ земјата, долги редови се формираа на британските бензински пумпи.

Британскиот премиер Борис Џонсон во вторникот рече дека „ситуацијата на бензинските станици се стабилизира“, повикувајќи ги луѓето „да се однесуваат како и обично“, односно да не го полнат резервоарот со повеќе гориво отколку што навистина им е потребно.

Недостатокот на тешки возачи на камиони што ја предизвика кризата е поврзан со пандемијата на коронавирус и „Брегзит“. Во последните две години, илјадници професионални возачи од земјите на ЕУ ја напуштија Велика Британија, а образованието на новите е отежнато од пандемијата, што доведе до неодржување на тестови за возење во многу земји.

Како што претходно објави Скај њуз, повикувајќи се на извор во Министерството за одбрана, со оглед на моменталната ситуација, британските воени возачи ќе седнат зад воланот на камион за гориво подоцна оваа недела за да помогнат во решавањето на кризата со снабдувањето.

Слични содржини